Լեհաստանի խորհրդարանի ստորին պալատը (Դիետա) չորեքշաբթի օրը՝ նոյեմբերի 17-ին, կողմ է քվեարկել օրինագծին, որը ժամանակավորապես կսահմանափակի մամուլի ազատությունը եւ տեղաշարժը սահմանամերձ շրջանում, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Այժմ փաստաթուղթը, որը պատրաստվել է ազգային-պահպանողական իշխող «Իրավունք եւ արդարություն» կուսակցության (ԻԱԿ) կողմից, կքննարկի խորհրդարանի վերին պալատը՝ Սենատը, որը կարող է փոփոխել այն։ Ընդդիմության ներկայացուցիչների տեսանկյունից՝ երկրի կառավարությունը՝ ԻԱԿ-ի գլխավորությամբ, ցանկանում է օգտվել լեհ-բելառուսական սահմանին միգրանտների զանգվածային ժամանումից՝ իշխանություններին քննադատող լրագրողների համար տեղեկատվության հասանելիությունը սահմանափակելու համար։
Սեպտեմբերի սկզբին Վարշավան արտակարգ դրություն հայտարարեց Բելառուսի հետ սահմանից երեք կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող գոտում։ Արտակարգ դրության ժամկետը, սակայն, ավարտվում է դեկտեմբերի 2-ին եւ այլեւս չի կարող երկարաձգվել։ Ըստ վերոնշյալ օրենքի նախագծի՝ այսուհետ Լեհաստանի ՆԳՆ ղեկավարը կարող է վտանգի պայմաններում սահմանամերձ տարածք այցելելու արգելք սահմանել բոլոր անձանց համար, բացառությամբ տեղի բնակիչների։
Այս կանոնից բացառություններ անել, մասնավորապես` լրագրողների համար, կթույլատրվի տեղական սահմանապահ ծառայության հրամանատարին:

Нижняя палата парламента Польши (сейм) в среду, 17 ноября, проголосовала за проект закона, позволяющего временно ограничивать свободу прессы и передвижений в приграничном регионе, передает «Немецкая волна».
Теперь документ, подготовленный национал-консервативной правящей партией «Закон и Справедливость» (ЗиС), будет рассмотрен верхней палатой парламента - сенатом, - который может внести в него свои поправки. С точки зрения представителей оппозиции, правительство страны во главе с партией ЗиС хочет воспользоваться массовым прибытием мигрантов на белорусско-польскую границу, чтобы ограничить доступ к информации для критикующих власти журналистов.
В начале сентября Варшава объявила режим чрезвычайного положения в зоне на отдалении трех километров от границы с Беларусью. Срок действия режима ЧП, однако, истекает 2 декабря и больше не может быть продлен. Согласно проекту вышеназванного закона, впредь глава МВД Польши сможет в условиях опасности вводить запрет на посещение определенной приграничной территории для всех лиц, кроме местных жителей.
Делать исключения из этого правила, в частности для журналистов, будет позволено командиру местной пограничной службы.