Ճապոնիան պաշտպանական ռեկորդային ծախսեր է նախատեսում լրացուցիչ բյուջեում, որը կհայտարարվի տնտեսական խթանման փաթեթի հետ մեկտեղ:
Դա տեղի է ունենում Ճապոնիայի եւ արեւմտյան դաշնակիցների, այդ թվում` Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ավստրալիայի` Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում Չինաստանի ռազմականացման աճին արձագանքի ֆոնին:
Ճապոնիան նախատեսում է առնվազն 770 միլիարդ իեն (6.74 միլիարդ դոլար) հատկացնել պաշտպանությանը լրացուցիչ բյուջեում, որը տնտեսական խթանման փաթեթի մաս կդառնա, հաղորդում է Kyodo News-ը:
Այդ գումարը կգերազանցի 2019 ֆինանսական տարվա բյուջեով նախատեսված 430 միլիարդ իենը եւ հրթիռների եւ պարեկային ինքնաթիռների, ինչպես նաեւ հարավ-արեւմտյան կղզիների մոտ պաշտպանական ուժերի ամրապնդման ծախսեր կներառի:
Ճապոնիան պարտավորվել է պահել ռազմական բյուջեն իր համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 1 տոկոսի սահմաններում, ինչը մեղմացրել է ներքին եւ միջազգային մտահոգությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին հանգեցրած ցանկացած ռազմատենչության վերսկսման կապակցությամբ:
Սակայն Հարավչինական ծովում Չինաստանի զինված ուժերի աճող մտահոգությունների ֆոնին իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (ԼԴԿ) նպատակ է դրել ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը կամ ավել ծախսել ռազմական ոլորտում:
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը գումար է պահանջում հայրենական անտեսանելի կործանիչի եւ հրթիռների համար, որոնք, ի թիվս այլ բաների, կարող են ավելի քան 1000 կմ անցնել, մինչդեռ երկիրը նաեւ ուժեղացնում է իր կարողությունները կիբերնետիկական, տիեզերական եւ էլեկտրամագնիսական պատերազմի համար:

Япония планирует рекордные расходы на оборону в дополнительном бюджете, который, как ожидается, будет объявлен вместе с пакетом экономических стимулов.
Это происходит на фоне реакции Японии и западных союзников, включая США, Великобританию и Австралию, на усиление милитаризации Китая в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Япония планирует выделить не менее 770 миллиардов иен (6,74 миллиарда долларов) на оборону в дополнительном бюджете, который станет частью пакета экономических стимулов, сообщает Kyodo News.
Эта сумма превзойдет 430 миллиардов иен, выделенных в дополнительном бюджете в 2019 финансовом году, и включает расходы на ракеты и патрульные самолеты, а также на укрепление обороноспособности вблизи юго-западных островов.
Япония взяла на себя обязательство удерживать свои военные бюджеты в пределах 1% от валового внутреннего продукта (ВВП), что снизило обеспокоенность внутри страны и за рубежом по поводу любого возрождения милитаризма, который привел ее ко Второй мировой войне.
Но в связи растущей обеспокоенностью по поводу вооруженных сил Китая в Южно-Китайском море, правящая Либерально-демократическая партия (ЛДП) поставила цель потратить 2% ВВП или больше на вооруженные силы.
Министерство обороны Японии требует денег на отечественный истребитель-невидимку и ракеты, которые могут преодолевать расстояние более 1000 км, среди прочего, в то время как страна также наращивает возможности кибернетической, космической и электромагнитной войны.