Ակնկալվում է, որ Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի Հունաստան, որպեսզի պարզաբանի վերջերս Թուրքիայի հետ կնքված պաշտպանական համաձայնագրի մանրամասները, հաղորդում է Kathimerini հունական թերթը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիքոս Դենդիասը հեռախոսազրույց է ունեցել իր իսպանացի պաշտոնակից Խոսե Մանուել Ալբարեսի հետ, կողմերը քննարկել են Թուրքիայի զենքի մատակարարման գործարքը: Ալբարեսն առաջարկել է «պարզաբանել» համաձայնագիրը եւ այցելել Աթենք, Դենիդիասն ընդունել է առաջարկը: Այցի ամսաթվերը չեն նշվում:
Ալբարեսի առաջարկը հաջորդել է Թուրքիայում Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի այցին, որտեղ նա հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Այդ այցի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի Իսպանիայի հետ գործարք է կնքել ավիակիր եւ սուզանավ գնելու շուրջ:
Հունաստանը հասկացրել է, որ մտահոգված է զենք մատակարարելու շուրջ թուրք-իսպանական գործարքի հեռանկարներով: «Ակնհայտ է, որ ԵՄ անդամ պետությունները կապված են Եվրոպական խորհրդի որոշումներով, որոնք վերաբերում են Թուրքիայի հանցավոր վարքին եւ միջազգային իրավունքի խախտմանը»,-հայտարարել է Հունաստանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Յանիս Էկոնոմուն:

Ожидается, что министр иностранных дел Испании нанесет визит в Грецию, чтобы прояснить детали недавнего оборонного соглашения, заключенного с Турцией, сообщает  греческая газета Kathimerini.
Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас побеседовал  по телефону со своим испанским коллегой Хосе Мануэлем Альбаресом, стороны обсудили сделку по поставкам оружия  Турции. Альбарес предложил дать «разъяснения» по поводу соглашения и посетить Афины, Денидиас принял это предложение. Даты визита не назывались.
Предложение Альбареса последовало за визитом в Турцию премьер-министра Испании Педро Санчеса, где он встретился с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Во время этого визита Эрдоган объявил, что Турция заключила сделку с Испанией о покупке авианосца и подводной лодки.
Греция дала понять, что обеспокоена перспективами испанско-турецкой сделки по поставкам оружия. «Совершенно очевидно, что государства-члены (ЕС) связаны решениями Европейского совета в отношении преступного поведения Турции и нарушений международного права», - заявил официальный представитель правительства Греции Яннис Эконому.