Թուրքիան հանցավորության դեմ պայքարում ակնկալում է Միջազգային քրեական ոստիկանության կազմակերպության (Ինտերպոլի) անդամների աջակցությանը։ Այս մասին հայտարարել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Ինտերպոլի 89-րդ Գլխավոր ասամբլեայի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում։
Թուրքիայի ղեկավարն «Արեւմտյան մի շարք երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների՝ Ինտերպոլի գործունեության վրա ազդելու փորձերն» անթույլատրելի է անվանել։ «Շատ կարեւոր է, որպեսզի Ինտերպոլն անվերապահորեն աջակցի ահաբեկիչների դեմ պայքարին եւ հաշվի չառնի այս կամ այն պետության դիրքորոշումը»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Նոյեմբերի 23-ից 25-ը Ստամբուլում անցկացվում է Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպության (Ինտերպոլի) 89-րդ գլխավոր ասամբլեան։ Դրա աշխատանքների շրջանակներում, ինչպես ակնկալվում է, տեղի կունենան կազմակերպության նոր նախագահի ընտրությունները։

Турция рассчитывает на поддержку членов Международной организации уголовной полиции (Интерпол) в борьбе с преступностью. Об этом сообщил президент Реджеп Тайип Эрдоган в распространенном видеообращении к участникам 89-й генеральной ассамблеи Интерпола.
Турецкий лидер назвал недопустимыми «попытки ряда западных стран и международных организаций влиять на деятельность Интерпола». «Очень важно, чтобы Интерпол без каких-либо условий поддерживал борьбу с террористами и не принимал во внимание позицию того или иного государства», - отметил президент Турции.
89-я генеральная ассамблея Международной организации уголовной полиции (Интерпол) проходит в Стамбуле с 23 по 25 ноября. В рамках ее работы, как ожидается, состоятся выборы нового президента организации.