Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը վաղուց հայտնի է որպես խափանման միջոց կալանքի կիրառման նկատմամբ սիրով։ Նոյեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց վերջերս ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամ, ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը։
Խորհրդարանականի խոսքով՝ ոչ միայն ինքն է այդպես կարծում. «Փորձառու փաստաբաններն են անգամ ասում, որ Դանիելյանը որոշակի անհարմարություն է զգում, հատկապես երբ փողոցում անցորդների է հանդիպում։ Նա անմիջապես սկսում է մտածել, որ կարող էր կալանք կիրառել այդ քաղաքացիների նկատմամբ»,- հեգնանքով ասաց Վարդեւանյանը։
Ընդ որում, նա նշեց, որ ընդդիմադիր գործիչների հետ կապված գործերով հենց այդպիսի դատավորներ են նշանակվում։ «Արմեն Դանիելյանին, օրինակ, նշանակել են գործը քննելու եւ պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ կալանք կիրառելու համար։ Եվ դա` այն դեպքում, երբ Դանիելյանն այդ պահին վարակված էր կորոնավիրուսով»,- պարզաբանեց պատգամավորը։
Միաժամանակ, ըստ ընդդիմադիրի, արդարադատության նախարարությունը ընտրովի մոտեցում է կիրառում դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարցում։ «Ինչպե՞ս է ստացվում, որ արդարադատության նախարարությունը կարգապահական վարույթ է հարուցում բացառապես հասարակության եւ մասնագիտական ​​հանրության վստահությունը վայելող դատավորների նկատմամբ։ Նույն դատավորները, ովքեր նման վստահություն չեն վայելում, երբեք նման միջոցների չեն ենթարկվում»,- նշեց Արամ Վարդեւանյանը։

Судья Апелляционного суда по уголовным делам Армен Даниелян издавна известен своей любовью к применению ареста в качестве меры пресечения. Об этом на встрече с журналистами 23 ноября заявил член недавно сформированной следственной комиссии парламента, депутат от оппозиционного блока «Армения» Арам Вардеванян.
По словам парламентария, так считает не только он. «Опытные адвокаты даже говорят, что Даниелян испытывает некое чувство дискомфорта, особенно когда встречает прохожих на улице. Он сразу начинает задумываться о том, что мог бы применить арест в отношении этих граждан», - сказал с иронией Вардеванян.
При этом он отметил, что по делам, которые затрагивают оппозиционных деятелей, назначаются именно такие судьи. «Армен Даниелян, к примеру, был назначен для рассмотрения дела и применении ареста в отношении депутата Артура Саркисяна. И это невзирая на то, что сам Даниелян в этот момент был инфицирован коронавирусом», - пояснил парламентарий.
Наряду с этим, как считает оппозиционер, Министерство юстиции применяет избирательный подход по вопросу дисциплинарных производств в отношении судей. «Как так получается, что Минюст возбуждает дисциплинарные производства исключительно в отношении судей, пользующихся доверием общества и профессионального сообщества? Те же судьи, которые не пользуются таким доверием, никогда не подвергаются подобным мерам», - заметил Арам Вардеванян.