«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նոյեմբերի 27-ի կայանալիք նիստին ընդառաջ՝ նիստի օրակարգը և նյութերը ուղարկվել են հոգաբարձուների խորհրդի բոլոր անդամներին՝ խնդրելով ներկայացնել կարծիք օրակարգի հարցերի վերաբերյալ։
«Հայաստան» հիմնադրամից NEWS.am-ին հյատնում են, որ նույն նյութերն ուղարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Արցախի երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանին՝ ներկայացնելու իրենց կարծիքները, ինչպես նաև նրանք հրավիրվել են մասնակցելու հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի օրակարգի առաջին հարցը «Մենք ենք, մեր սահմանները» համազգային դրամահավաքի շրջանակներում հավաքագրված և 2020թ. հոկտեմբերի 8-ից մինչև նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում թվով ինը պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերված 52,703,114,113 ՀՀ դրամի նպատակային օգտագործման վերաբերյալ ուսումնասիրության զեկույցն է, որը չի ենթադրում փաստաթղթի հաստատում խորհրդի կողմից:
Խորհրդի անդամներ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Ալբեր Պողոսյանը, Զավեն Խանջյանը, ինչպես նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդի նիստից առաջ ներկայացրել են իրենց գրավոր կարծիքները, որոնք կհնչեցվեն խորհրդի կայանալիք նիստում:

В преддверии заседания Попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан» 27 ноября повестка и материалы заседания были разосланы всем его членам, с просьбой высказать свое мнение по вопросам повестки.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе фонда «Айастан», те же материалы были направлены первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну, третьему президенту республики Сержу Саргсяну и третьему президенту Карабаха Бако Саакяну, для озвучивания их мнения, их также пригласили принять участие в заседании.
Первый вопрос повестки - доклад по изучению вопроса целевого использования 52,703,114,113 драмов, собранных в рамках национального сбора денег «Мы и наши границы» и переданных в дар Республике Армения по девяти договорам в период с 8 октября по 1 ноября 2020 года, что не предполагает утверждения Советом данного документа.
Члены Совета второй президент Армении Роберт Кочарян, Альберт Погосян, Завен Ханджян, а также третий президент Армении Серж Саргсян представили перед заседанием свои письменные мнения, которые будут оглашены.