Հունաստանը մտադիր է 60 եւ բարձր տարիքի մարդկանց համար կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը պարտադիր դարձնել։ Իշխանությունները հայտնել են, որ նրանք, ովքեր հունվարի 16-ից չեն հնազանդվի, կենթարկվեն կանոնավոր ամսական 100 եվրո տուգանքի, հաղորդում է Reuters-ը:
Վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսն ասել է, որ ինքը պայքարել է այս որոշման դեմ, սակայն պետք է պաշտպանել ավելի քան կես միլիոն տարեց հույներին, ովքեր չեն պատվաստվել: «Սա այն գինն է, որը պետք է վճարել առողջության համար»,- ասել է նա:
Հունաստանի 11 միլիոն բնակչության մոտ 63%-ը լիովին պատվաստված է: Թեեւ վերջին շաբաթների ընթացքում պատվաստումների նշանակումներն ավելացել են, առողջապահության նախարարության տվյալները ցույց են տալիս, որ 60 տարեկանից բարձր 520 000 մարդ չի պատվաստվել:
«Մենք ջանքերը կենտրոնացնում ենք մեր համաքաղաքացիների պաշտպանության վրա, եւ այդ պատճառով այսուհետ նրանց պատվաստումը պարտադիր կլինի»,- կառավարության նիստում ասել է Միցոտակիսը։
Հունաստանն այս ամիս արգելել է չպատվաստված մարդկանց մուտքը փակ տարածքներ, ներառյալ ռեստորաններ, կինոթատրոններ, թանգարաններ եւ մարզադահլիճներ, քանի որ COVID-19-ի ամենօրյա դեպքերը ռեկորդային մակարդակի են հասել:

Власти Греции намерены сделать обязательной вакцинацию против коронавируса для людей  в возрасте 60 лет и старше,.  Власти заявили, что те, кто не подчинится с 16 января, будут подвергаться регулярному ежемесячному штрафу в размере 100 евро, передает Reuters.
Премьер-министр Кириакос Мицотакис сказал, что он боролся с этим решением, но необходимо защитить более полумиллиона пожилых греков, которые не сделали прививку. «Это цена, которую нужно платить за здоровье», - сказал он.
Около 63% 11-миллионного населения Греции полностью вакцинированы. Хотя в последние недели количество назначений на вакцинацию увеличилось, данные министерства здравоохранения показывают, что 520 000 человек в возрасте старше 60 лет не получили прививки.
«Мы концентрируем наши усилия на защите наших сограждан, и по этой причине отныне их вакцинация будет обязательной», - заявил Мицотакис на заседании кабинета министров.
Греция в этом месяце запретила непривитым людям посещать закрытые помещения, включая рестораны, кинотеатры, музеи и тренажерные залы, поскольку ежедневные случаи заболевания COVID-19 достигли рекордного уровня.