Ուղեւորությունների սահմանափակումները կարեւոր են, քանի դեռ ավելին հայտնի չէ օմիկրոն շտամի մասին։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի առողջապահության նախարար Յենս Սպանը, որը լքել էր պաշտոնը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նոյեմբերի վերջին ԵՄ երկրները համաձայնել են ուղեւորությունների սահմանափակումներ մտցնել դեպի հարավաֆրիկյան յոթ երկրներ այն բանից հետո, երբ նրանք զեկուցել են կորոնավիրուսի՝ չափազանց վարակիչ համարվող օմիկրոն շտամի դեպքերի մասին։
«Քանի դեռ չենք պարզել ավելին, պետք է շատ զգույշ լինենք, ուստի ճանապարհորդության սահմանափակումները կարեւոր են՝ Եվրոպա եւ Գերմանիա մուտքը նվազագույնի հասցնելու համար»,-ասել է Սպանը։
ԵՄ աղբյուրները նշում են, որ սահմանափակումները թուլացնելու ծրագիր չկա:
Ավելի վաղ առողջապահության հարցերով եվրահանձնակատար Ստելլա Կիրիակիդեսը հայտարարել է, որ ԵՄ բոլոր անդամ երկրները բախվել են համաճարակաբանական շատ բարդ իրավիճակի, որը հատկապես բարդանում է օմիկրոն շտամի ի հայտ գալով։

Ограничения на поездки важны до тех пор, пока не станет больше известно о варианте коронавируса Omicron. Об этом заявил уходящий в отставку министр здравоохранения Германии Йенс Спан, передает Reuters.
В конце ноября страны ЕС согласились ввести ограничения на поездки в семь южноафриканских стран после того, как они сообщили о нескольких случаях варианта омикрон, который считается очень заразным.
«Пока мы не узнаем больше, нам нужно быть осторожными, поэтому ограничения на поездки важны для минимизации въезда в Европу и Германию», - сказал журналистам Йенс Спан, прибыв на встречу министров здравоохранения ЕС в Брюсселе.
Источники в ЕС заявили, что о плана по ослаблению ограничений нет.
Накануне встречи еврокомиссар по здравоохранению Стелла Кириакидес заявила: «Мы столкнулись с очень сложной эпидемиологической ситуацией во всех государствах-членах, которая особенно усложнилась появлением варианта омикрон».
Она сказала, что будет призывать министров активизировать вакцинацию и, при необходимости, продвигать другие нефармацевтические меры, такие как ношение масок и социальное дистанцирование.