Դեկտեմբերից սկսած՝ Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությունը՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) հետ համագործակցությամբ, դրամական աջակցություն է տրամադրելու Սյունիքի և Գեղարքունիքի 30 սահմանամերձ համայնքներին։
ԿԽՄԿ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այս ծրագրի շրջանակներում աջակցություն կստանա մոտ 6500 մարդ կամ ընտրված համայնքներում բնակվող ամեն ընտանիք։ Ընտանիքներից յուրաքանչյուրը կստանա 280,000 ՀՀ դրամի չափով միանվագ դրամական աջակցություն՝ ձմռան առաջնահերթ կարիքները, օրինակ՝ վառելափայտի կամ անասնակերի ծախսերը հոգալու համար։ Աջակցությունը կտրամադրվի դեկտեմբերին՝ տեղական բանկի մասնաճյուղերի միջոցով։
Ծրագրին նախորդել է կարիքների գնահատումը, որն իրականացվել է տեղական իշխանությունների համակարգմամբ։ ԿԽՄԿ և ՀԿԽԸ թիմերը գրանցել են նշված համայնքներում բնակվող բոլոր ընտանիքներին, այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտության անցյալ տարվա սրացման հետևանքով տեղահանվածներին։
Պատերազմի ազդեցությունը մարդկանց կյանքի և կենսապահովման վրա հատկապես զգալի է այս շրջաններում,- ասում է ԿԽՄԿ տնտեսական անվտանգության ծրագրի համակարգող Ասլան Բժիխատլովը։ -Լինի դա արոտավայրերի կամ վարելահողերի հասանելիության խնդիր, թե՝ ապագայի հանդեպ անորոշության կամ անվստահության զգացողություն, մենք լսում ենք տուժած համայնքների բնակիչներին և փորձում համապատասխանեցնել մեր մարդասիրական արձագանքը նրանց կարիքներին։
ԿԽՄԿ-ն չեզոք, անկողմնակալ և անկախ կազմակերպություն է, որի բացառապես մարդասիրական առաքելությունն է պաշտպանել զինված հակամարտությունից և բռնության այլ իրավիճակներից տուժած մարդկանց կյանքը և արժանապատվությունը։ Կազմակերպությունն իրականացնում է իր մարդասիրական գործունեությունը տարածաշրջանում 1992 թ.-ից Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ։

YEREVAN. – Starting from December, the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Armenia, in cooperation with the Armenian Red Cross Society (ARCS), has launched cash distribution in 30 border communities of Syunik and Gegharkunik regions of Armenia, the ICRC informed Armenian News-NEWS.am.
The program is worth one million US dollars and covers around 6,500 people, or all the households in the communities. Each household will receive 280,000 Armenian drams as a one-time cash assistance to cover for urgent winter needs, such as costs for heating and cattle fodder. The cash will be distributed during December through branches of a local bank.
The cash distribution program involved a prior needs assessment, carried out in coordination with the local authorities. The ICRC and ARCS teams registered the households residing in the communities, including those displaced following the last year’s Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict escalation.
“The impact of the hostilities on people’s lives and livelihoods is particularly felt in these areas”, says Aslan Bzhikhatlov, ICRC economic security coordinator. “Whether it is for the reduction of access to pastures and land or feeling of insecurity and uncertainty for the future, we strive to listen to the affected communities and adapt our humanitarian response to their needs.”
The ICRC is a neutral, impartial and independent humanitarian organization whose exclusively humanitarian mission is to protect the lives and dignity of victims of armed conflict and other situations of violence. The organization has been working in the region in connection with the Nagorno-Karabakh conflict since 1992.