Ռուսական We Can Fly ստարտափը Երկրի մթնոլորտը ածխաթթու գազից (CO2) մաքրելու տեխնոլոգիա է մշակել եւ մտադիր է դրանով հաղթել Իլոն Մասկի կազմակերպած մրցույթում։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունում։
«We Can Fly» համայնքն առաջարկել է լուծել գլոբալ տաքացման խնդիրը կանաչ միկրոջրիմուռների օգնությամբ, որոնց հետազոտությունն իրականացվել է դեռեւս Խորհրդային Միությունում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ մշակողների՝ իրենց նախագիծը կքննվի Xprize Carbon Removal միջազգային մրցույթում, որն անցկացվում է Իլոն Մասկի հիմնադրամի եւ Xprize հիմնադրամի կողմից։
«Just Air ածխաթթու գազի կենսաբանական յուրացման եւ օգտագործման տեխնոլոգիան հիմնված է կանաչ միաբջիջ Micractinium միկրոջրիմուռի եզակի շտամի վրա»,- պարզաբանել են մամուլի ծառայությունում։
Ընկերությունում նշել են, որ տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել նաեւ հեռավոր տիեզերքի յուրացման մեջ։ «Նման օրգանիզմները տիեզերագնացության մեջ ուսումնասիրվել են դեռեւս Կորոլյովի ժամանակներից՝ մեկուսացված կենսոլորտներ ստեղծելու համար, որոնք անհրաժեշտ կլինեն դեպի հեռավոր տիեզերք թռիչքների եւ մոլորակային բազաների ստեղծման համար»,- ընդգծել են մշակողները։
«Մենք հրավիրում ենք համագործակցության թիմերի եւ ստարտափների, որոնք հետաքրքրված էին միկրոջրիմուռների եւ դրանց կիրառման վերաբերյալ իրենց նախագծերի մշակմամբ: Մեր վերջնական նպատակն է զարգացնել տեխնոլոգիան Երկրի վրա, այն հասցնել տիեզերքում օգտագործելու համար հարմար մակարդակի: Միայն կենսաբանական կյանքի պահպանման համակարգերը թույլ կտան մարդուն դուրս գալ Երկրի ուղեծրից, բազաներ կառուցել Լուսնի եւ Մարսի վրա եւ նույնիսկ` յուրացնել աստերոիդները», - ասում է We Can Fly-ի հիմնադիր, տիեզերական ինժեներ Ալեքսանդր Շաենկոն:

Российский стартап We Can Fly разработал технологию по очистке атмосферы Земли от углекислого газа (CO2) и намерен победить с ней в конкурсе, организованном Илоном Маском. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе компании.
«Сообщество We Can Fly предложило решить проблему глобального потепления с помощью зеленой микроводоросли, исследования которой велись еще в Советском Союзе», - говорится в сообщении.
По словам разработчиков, их проект будет рассматриваться на международном соревновании Xprize Carbon Removal, который проводит фонд Илона Маска и фонд Xprize.
«В основе технологии биологического улавливания и утилизации углекислого газа Just Air - уникальный штамм зеленой одноклеточной микроводоросли Micractinium», - пояснили в пресс-службе.
Как отметили в компании, технология также может применяться в освоении дальнего космоса. «Такие организмы изучаются в космонавтике еще со времен Королёва для создания изолированных биосфер, которые понадобятся при полетах в дальний космос и создании планетарных баз», - подчеркнули разработчики.
«Мы приглашаем к сотрудничеству команды и стартапы, которым было интересно развивать свои проекты по микроводорослям и их применению. Наша конечная цель - развивая технологию на Земле, довести ее до уровня, пригодного для применения в космосе. Только подобные биологические системы жизнеобеспечения позволят человеку выйти за пределы земной орбиты, строить базы на Луне и Марсе и даже освоить астероиды», - сообщил основатель We Can Fly космический инженер Александр Шаенко.