Գազի արժեքը Եվրոպայում եկող տարի բավական բարձր կլինի, ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն։
«Պահանջարկի եւ առաջարկի հաշվեկշիռը այսօրվա դրությամբ այնպիսին է, որ գինը բավական բարձր է։ Ես կարծում եմ, որ եկող տարի նույնպես այն բավական բարձր մակարդակի կլինի»,- ասել է նա։
Աշնանը գազի գները ռեկորդ էին սահմանել՝ գերազանցելով մեկ խորանարդ մետրը 1,9 հազար դոլարը, այնուհետեւ դրանք իջան։ Բայց դեկտեմբերի 21-ին գները նորից պատմական առավելագույնի հասան՝ հասնելով հազար խորանարդ մետրը ավելի քան 2 հազար դոլարի։ Դա տեղի ունեցավ Լեհաստանով անցնող Յամալ-Եվրոպա գազամուղով մատակարարումների դադարեցման եւ «Հյուսիսային հոսք-2»-ով մատակարարումներն սկսելու անորոշության ֆոնին։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրոպայում գազի սփոթային գների կտրուկ աճի պատճառ է նշել ԵՄ «չմտածված գործողությունները» եւ ԵՄ իշխանությունների սխալները, որոնք որոշում են կայացրել չեղարկել գազի մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրերը եւ վերակողմնորոշվել վառելիքի բորսայական առեւտրի ուղղությամբ։

Стоимость газа в Европе в следующем году будет на достаточно высоких уровнях, заявил вице-премьер РФ Александр Новак, передает РБК.
«Баланс спроса и предложения на сегодняшний день таков, что цена достаточно высокая. Я думаю, что и в следующем году она будет на высоких уровнях», — сказал он.
Осенью цены на газ установили рекорд, превысив $1,9 тыс. за кубометр, затем они постепенно снизились. Однако 21 декабря цены вновь побили исторический максимум, поднявшись выше $2 тыс. за 1 тыс. куб. м. Это произошло на фоне прекращения поставок по газопроводу Ямал — Европа, идущему через Польшу, и неопределенности с началом поставок по «Северному потоку-2».
Президент России Владимир Путин назвал причиной резкого роста спотовых цен на газ в Европе «необдуманные действия» и ошибки властей ЕС, которые приняли решение свернуть долгосрочные контракты на поставки газа и переориентироваться на биржевую торговлю топливом.