Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի հունական համայնքի նախագահ Բիլ Պապաստերգիադիսը եւ Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի կիպրոսյան համայնքի նախագահ Թեո Ֆեոֆանուսը, Ավստրալիայի Պոնտական դաշնության աջակցությամբ նամակ են ուղարկել վարչապետին՝ հորդորելով կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կասյրությունում 1915-1923թթ. հայերի, ասորիների, հույների եւ քրիստոնեական այլ փոքրամասնությունների դեմ կատարված ցեղասպանությունը, տեղեկացնում է neoskosmos-ը։
Նամակը հաջորդել է 2021թ. նոյեմբերի 29-ին Ներկայացուցիչների պալատի միաձայն ընդունած առաջարկին, որով կոչ էր արվում կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել ցեղասպանության ակտերը։
Առաջարկն արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը։
2021թ. դրությամբ աշխարհի 31 երկիր ճանաչել է ցեղասպանությունը, ներառյալ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Բրազիլիան, Շվեդիան, Նիդեռլանդները, Ավստրիան, Դանիան եւ Վատիկանը։
«Այն ամենը, ինչ խնդրել ենք վարչապետից, իսկ իրականում խնդրում ենք նաեւ ընդդիմության ղեկավարից, միաձայն որոշումը հարգելն է, որն ընդունել է խորհրդարանը, եւ գործել դրան համապատասխան»,- ասվում է համայնքների նախագահների համատեղ հայտարարությունում։
Վարչապետին ուղղված նամակում նրանք գրել են հետեւյալը. «Որպես Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի հունական եւ կիպրոսյան համայնքների նախագահներ՝ Ավստրալիայի Պոնտական դաշնության նախագահի հետ համատեղ, դիմում ենք ձեզ կոչով՝ գործել այն առաջարկին համապատասխան, որն ընդունվել է Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2021թ. նոյեմբերի 29-ին եւ պաշտոնապես ճանաչել 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի, ասորիների եւ հույների ցեղասպանությունը»։

The President of the Greek Community of Melbourne and Victoria, Bill Papastergiadis, and the Cypriot Community of Melbourne and Victoria, Theo Theophanous, with the support of the Pontian Federations of Australia, sent a letter to the Prime Minister urging the government to officially recognize the genocides committed by the Ottoman Empire between 1915 and 1923 against Armenians, Assyrians, Greeks, and other Christian minorities, neoskosmos reported.
This followed a motion passed unanimously by the House of Representatives on November 29, 2021, calling for the government to officially recognize the acts of genocide.
The proposal was supported by both sides of Parliament.
As of 2021, 31 countries around the world have recognized these genocides, including the United States, France, Italy, Brazil, Sweden, the Netherlands, Austria, Denmark, and the Vatican.
“All we have asked of the Prime Minister and in fact we also ask of the Leader of the Opposition is that they respect the unanimous motion passed by the parliament and act upon it,” the community presidents said in a joint statement.
In their letter to the Prime Minister, they stated the following:
“As Presidents of the Greek Community of Melbourne and Victoria and the Cyprus Community of Melbourne and Victoria together with the Presidents of the Pontian Federations of Australia, we write to you to urge you to act on the motion that was passed by the House of Representatives on 29th November 2021 calling on the Government to formally recognise the Armenian, Assyrian and Greek genocides committed by the Ottoman empire in the period 1915 to 1923.”