Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի հունական համայնքի նախագահ Բիլ Պապաստերգիադիսը եւ Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի կիպրոսյան համայնքի նախագահ Թեո Ֆեոֆանուսը, Ավստրալիայի Պոնտական դաշնության աջակցությամբ նամակ են ուղարկել վարչապետին՝ հորդորելով կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կասյրությունում 1915-1923թթ. հայերի, ասորիների, հույների եւ քրիստոնեական այլ փոքրամասնությունների դեմ կատարված ցեղասպանությունը, տեղեկացնում է neoskosmos-ը։
Նամակը հաջորդել է 2021թ. նոյեմբերի 29-ին Ներկայացուցիչների պալատի միաձայն ընդունած առաջարկին, որով կոչ էր արվում կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել ցեղասպանության ակտերը։
Առաջարկն արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը։
2021թ. դրությամբ աշխարհի 31 երկիր ճանաչել է ցեղասպանությունը, ներառյալ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Բրազիլիան, Շվեդիան, Նիդեռլանդները, Ավստրիան, Դանիան եւ Վատիկանը։
«Այն ամենը, ինչ խնդրել ենք վարչապետից, իսկ իրականում խնդրում ենք նաեւ ընդդիմության ղեկավարից, միաձայն որոշումը հարգելն է, որն ընդունել է խորհրդարանը, եւ գործել դրան համապատասխան»,- ասվում է համայնքների նախագահների համատեղ հայտարարությունում։
Վարչապետին ուղղված նամակում նրանք գրել են հետեւյալը. «Որպես Մելբուռնի եւ Վիկտորիայի հունական եւ կիպրոսյան համայնքների նախագահներ՝ Ավստրալիայի Պոնտական դաշնության նախագահի հետ համատեղ, դիմում ենք ձեզ կոչով՝ գործել այն առաջարկին համապատասխան, որն ընդունվել է Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2021թ. նոյեմբերի 29-ին եւ պաշտոնապես ճանաչել 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի, ասորիների եւ հույների ցեղասպանությունը»։

Президент греческой общины Мельбурна и Виктории Билл Папастергиадис и кипрской общины Мельбурна и Виктории Тео Феофанус при поддержке Понтийских федераций Австралии направили письмо премьер-министру с призывом к правительству официально признать геноциды, совершенные Османской империей между 1915 и 1923 годами в отношении армян, ассирийцев, греков и других христианских меньшинств, передает neoskosmos.
Это последовало за предложением, единогласно принятым Палатой представителей 29 ноября 2021 года, с призывом к правительству официально признать акты геноцида.
Предложение было поддержано обеими сторонами парламента.
По состоянию на 2021 год 31 страна мира признала эти геноциды, включая США, Францию, Италию, Бразилию, Швецию, Нидерланды, Австрию, Данию и Ватикан.
«Все, о чем мы просили премьер-министра, а на самом деле мы также просим лидера оппозиции, — это уважать единогласное предложение, принятое парламентом, и действовать в соответствии с ним», - говорится в совместном заявлении президентов общин.
В своем письме премьер-министру они изложили следующее:
«Как президенты греческой общины Мельбурна и Виктории и кипрской общины Мельбурна и Виктории вместе с президентами понтийских федераций Австралии, мы обращаемся к вам с призывом действовать в соответствии с предложением, которое было принято Палатой представителей. 29 ноября 2021 года с призывом к правительству официально признать геноцид армян, ассирийцев и греков, совершенный Османской империей в период с 1915 по 1923 год».