Գիտնականներն հայտնել են բույսի մասին, որը կարող է նվազեցնել արյան մեջ շաքարի մակարդակը 29 տոկոսով եւ «վայրկյանների ընթացքում» մարել քաղցրավենիքի հանդեպ հակումը, հայտնում է «Գազետա»-ն` վկայակոչելով Daily Express-ը:
Պարբերականի հրապարակած հոդվածում հաղորդվում է, որ շաքարախտն իրեն չի դրսեւորում, եւ դրա հիմնական նշաններից մեկն արյան մեջ գլյուկոզի մակարդակի խախտումն է։ Սակայն, ինչպես նշում են հոդվածի հեղինակները, կա մի բույս, որը կարող է շաքարի մակարդակն իջեցնել մինչեւ 29 տոկոսով: Դա անտառային ջինեմնան է։ Այն հնդկական ծագման թուփ է, որն աճում է Ասիայում, Աֆրիկայում եւ Ավստրալիայում, եւ պարբերականը նշում է, որ այն «հազարամյակներ շարունակ» օգտագործվել է ժողովրդական բժշկության մեջ, մասնավորապես՝ մալարիայի եւ օձի խայթոցների բուժման համար: Վերջերս բցահայտվել են նաեւ բույսի հակադիաբետիկ հատկությունները։
Ըստ Daily Express-ի մեջբերած հետազոտության` 22 դիաբետիկ հիվանդներից հինգը, ովքեր ջիմնեմա են օգտագործել, «կարողացել են դադարեցնել սովորական դեղամիջոցների ընդունումը եւ բույսի միջոցով պահպանել գլյուկոզի հոմեոստազն արյան մեջ»:
«II տիպի շաքարային դիաբետով տառապող մարդկանց մոտ, ովքեր 18-20 ամիս ջիմնեմա են օգտագործել` օրական 400 մգ, արյան մեջ շաքարի մակարդակը նվազել է 29 տոկոսով»,- ասվում է հոդվածում։
Ինչպես նշում են հոդվածի հեղինակները, հետազոտությունները ցույց են տալիս նաեւ, որ խաղողի վազը միացություն է պարունակում, որը «գիմնեմիկ թթու» է կոչվում, որը «մարում է» շաքարի համը են դրանով իսկ ճնշում քաղցրին ձգտումը:

Ученые назвали растение, которое способно снижать уровень сахара в крови на 29% и за «секунды» погашать тягу к сладкому, сообщает «ГазетаРу»     https://www.gazeta.ru/ со ссылкой на Daily Express.
В статье, опубликованной изданием, сообщается, что диабет не проявляет себя, и одним из главных его признаков является нарушение регуляции уровня глюкозы в крови. Однако, заявили авторы статьи, существует растение, способное понижать уровень сахара до 29%, — это джимнема лесная. Это древесный кустарник родом из Индии, растущий в Азии, Африке и Австралии, и, как отмечается в публикации, его используют в народной медицине «на протяжении тысячелетий», в частности для лечения малярии и змеиных укусов. Недавно также были открыты и антидиабетические свойства растения.
Согласно исследованию, на которое ссылаются в Daily Express, пятеро из 22 пациентов с сахарным диабетом, употреблявших джимнему, «смогли прекратить прием обычных лекарств и поддерживать гомеостаз глюкозы в крови только с помощью» употребления растения.
«У людей с диабетом II типа, которые ежедневно употребляли 400 мг экстракта листьев джимнемы в течение 18-20 месяцев, уровень сахара в крови натощак снизился на 29%», — следует из статьи.
По мнению авторов статьи, исследования также показывают, что виноградная лоза содержит соединение под названием «гимнемическая кислота», которое «гасит» вкус сахара и таким образом подавляет тягу к сладкому.