Հանրապետականները 2022թ. կվերադարձնեն Կոնգրեսի երկու պալատների վերահսկողությունը, իսկ 2024թ. նախագահական ընտրությունների արդյունքներով կվերադառնան Սպիտակ տուն։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Արիզոնայում, իր կողմնակիցների հանրահավաքում։ Նրա ելույթը հեռարձակել է Newsmax TV հեռուստաալիքը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այստեղ՝ Արիզոնայում, հսկայական կարմիր ալիք է բարձրանում (կարմիրն օգտագործվում է հանրապետականների կուսակցական խորհրդանշաններում), եւ այն կողողի ամբողջ երկիրը»,- ասել է նա։ «2024 թվականը ավելի կարեւոր կլինի, բայց արդեն այս տարի մենք կվերադարձնենք Ներկայացուցիչների պալատը, կվերադարձնենք Սենատը եւ կվերադարձնենք Ամերիկան,- ասել է Թրամփը։- Իսկ 2024թ. մենք կվերադարձնենք Սպիտակ տունը»։
2022թ. նոյեմբերին ԱՄՆ-ում տեղի են ունենալու Կոնգրեսի միջանկյալ, ինչպես նաեւ մի շարք նահանգների նահանգապետերի ընտրություններ։ 2024թ. կկայանան նախագահի հերթական ընտրությունները։ Դեմոկրատների եւ ԱՄՆ ներկա նախագահ Ջո Բայդենի վարկանիշներն այս ընթացքում շարունակում են ընկնել։

Республиканцы в 2022 году восстановят контроль над обеими палатами Конгресса, а по итогам президентских выборов в 2024 году вернутся в Белый дом. Об этом заявил в субботу бывший президент США Дональд Трамп на митинге своих сторонников в Аризоне. Трансляцию его выступления вел телеканал Newsmax TV, передает ТАСС.
«Здесь, в Аризоне, поднимается огромная красная волна (красный цвет используется республиканцами в партийной символике), и она захлестнет всю страну", - сказал он. "2024 год будет более важным, но уже в этом году мы вернем себе Палату представителей, вернем Сенат и вернем Америку, - заявил Трамп. - А в 2024 году мы вернем [себе] Белый дом».
В ноябре 2022 года в США пройдут промежуточные выборы в Конгресс, а также выборы губернаторов ряда штатов. В 2024 году состоятся очередные выборы президента. Рейтинги демократов и нынешнего президента США Джо Байдена тем временем продолжают падать.