ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում 2020 թվականի գարնանը կորոնավիրուսի պատճառով սահմանված լոքդաունները նվազեցրել են COVID-19-ից մահացության մակարդակը ընդամենը 0,2%-ով, սակայն դրանք միաժամանակ հանգեցրել են ահռելի բացասական տնտեսական եւ սոցիալական հետեւանքների։ Այս մասին հայտնում է Fox News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Ջոն Հոփքինսի համալսարանի հետազոտության տվյալները։
«Արդյունքում կարելի է պնդել, որ լոքդաունների քաղաքականությունն անհիմն է եւ պետք է հրաժարվել դրանից՝ որպես համաճարակին հակազդելու քաղաքականության գործիք»,- ասվում է ուսումնասիրության մեջ, փոխանցում է Gazeta-ն։
Գիտնականները կարծում են, որ COVID-19-ով հիվանդների ինքնամեկուսացումն ավելի արդյունավետ միջոց է, քանի որ այն նվազեցրել է հիվանդությունից մահացության մակարդակը 2,9%-ով։ Այնուամենայնիվ, այս միջոցը նաեւ բարձրացրել է բացասական ազդեցության մակարդակը, այդ թվում՝ ընտանիքի ներսում, եւ վարակվածներին զրկել է ավելի ապահով վայրերից՝ զբոսայգիներից, լողափերից եւ այլ բաց տարածքներից օգտվելու հնարավորությունից, նշում են փորձագետները:
Ուսումնասիրության մեջ ասվում է, որ լոքդաունները հանգեցրել են գործազրկության աճի, կրթական գործընթացի որակի անկման, ընտանեկան բռնության եւ թմրամիջոցների գերդոզավորման դեպքերի աճի։

In the US and Europe, lockdowns introduced in the spring of 2020 due to the coronavirus reduced the death rate from COVID-19 by only 0.2%, but at the same time led to huge negative economic and social consequences, Fox News reported, citing data from a study by Johns Hopkins University.
As a result, lockdown policies are unfounded and should be abandoned as a policy tool [to counter] the pandemic, the study says.
Scientists believe that self-isolation of patients with COVID-19 is a more effective measure, since it has reduced the death rate from the disease by 2.9%. However, this measure also increased the degree of negative impact, including within the family, and deprived infected people of access to safer places - parks, beaches and other open areas, experts noted.
The study says that the lockdowns have led to increased unemployment, a decline in the quality of the educational process, an increase in cases of domestic violence and drug overdoses.