ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հուլիսի 27-ին վիզային սահմանափակումներ է մտցրել ավելի քան 60 չինովնիկների հանդեպ, ովքեր ուղղակի կամ անուղղակի կերպով կապված են «Սերգեյ Մագնիտսկիի» աղմկոտ գործի հետ։
Սերգեյ Մագնիտսկին ռուս հայտնի փաստաբան է, ով կալանավայրում մահացել էր 2009 թվականի աշնանը, որտեղ պահվում էր Hermitage Capital հիմնադրամին հարկեր վճարելուց խուսափելու կասկածանքով։ Lenta.ru-ն ներկայացնում է փաստաբանի ընկերների եւ բարեկամների կարծիքներն այն մասին, որ նրան կալանքի տակ պահել են այն բանի համար, որ Մագնիտսկին բացահայտել էր Hermitage-ի դուստր ձեռնարկությունների խարդախությունները։
Մագնիտսկիի գործով հետաքննությունը չի ավարտվել, 2011 թվականի հուլիսին Մագնիտսկիի մահվան գործով քրեական գործեր են հարուցվել «Բուտիրկա» կալանավայրի երկու աշխատակիցների նկատմամբ։
Միաժամանակ, ամերիկացի որոշ սենոտորներ եւ կոնգրեսականներ կարծում են, որ ռուսաստանյան իշխանությունները ոչ բավարար մանրամասնությամբ են հետաքննում փաստաբանի մահվան գործը։ Այդ հիմնավորմամաբ էլ առաջարկ է հնչեցվել արգելել ռուս որոշ չինովնիկների մուտքն ԱՄՆ, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը։
Այս հողի վրա Մոսկվայի եւ Վաշինգթոնի հարաբերությունները սկսել են լարվել։ Հուլիսի 28-ին պարզ է դարձել, որ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը ԱԳՆ-ին հանձնարարել է պատասխան քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես, կազմել ԱՄՆ այն քաղաքացիների ցուցակը, որոնց մուտքը Ռուսաստան արգելված կլինի։

Госдепартамент США 27 июля ввел визовые ограничения в отношении около 60 российских чиновников, которые прямо или косвенно связаны с нашумевшим «делом Сергея Магнитского».
Сергей Магнитский, известный российский юрист, умер осенью 2009 года в СИЗО, где он содержался как подозреваемый по делу об уклонении от уплаты налогов в фонде «Hermitage Capital». Lenta.ru приводит мнение друзей и коллег юриста о том, что его держали под стражей в связи с тем, что Магнитский раскрыл аферу с дочерними фирмами «Hermitage», через которые, по его мнению, ряд чиновников и сотрудников правоохранительных органов похитили 5,4 млрд. рублей под предлогом возврата налогов.
Следствие по делу Магнитского не завершено, в июле 2011 года в отношении двух сотрудников СИЗО «Бутырка» в связи со смертью Магнитского возбуждены уголовные дела.
Между тем, некоторые американские сенаторы и конгрессмены полагают, что российские власти недостаточно тщательно расследуют дело о смерти юриста. На этом основании было озвучено предложение запретить въезд в США ряду российских чиновников и ввести в их отношении односторонние финансовые санкции, передает ИТАР-ТАСС.
На этой почве отношения между Москвой и Вашингтоном стали накаляться. 28 июля стало известно, что президент России Дмитрий Медведев поручил Министерству иностранных дел РФ принять ответные меры, в частности, составить список американских граждан, въезд которым в Россию будет запрещен, пишет АиФ.