Հարավային Օսիայում կիրակի 08:00-ին բացվել են ընտրատեղամասերը, երկրում նախագահական ընտրություններ են սկսվել:
Ինչպես Интерфакс-ին հայտնել է ԿԸՀ-ի քարտուղար Կրիստինա Ավլոխովան, «ընտրատեղամասերում ընտրողների ակտիվություն է նկատվում՝ ըստ հեռավոր գյուղերի ընտրատեղամասերից ստացված տեղեկությունների. քվեարկության գործընթացն այնտեղ արդեն սկսվել է»:
Հարավային Օսիայի ՆԳՆ-ն աշխատում է ուժեղացված ռեժիմով: Բոլոր ընտրատեղամասերում հերթապահություն է իրականացվում:
Երկրի ղեկավարի պաշտոնին 5 թեկնածու է հավակնում: Նրանց թվում են երկրի գործող նախագահ Անատոլի Բիբիլովը, ինչպես նաեւ «Նիխաս» կուսակցության առաջնորդ Ալան Գագլոեւը, խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Դմիտրի Տասոեւը, պատգամավոր Գարի Մուլդարովը եւ խորհրդարանի փոխխոսնակ Ալեքսանդր Պլիեւը:
Ընդհանուր առմամբ, բացվելու է 76 ընտրատեղամաս: Դրանք գործելու են Ցխինվալում, ինչպես նաեւ Հարավային Օսիայի բոլոր 4 շրջաններում՝ Ցխինվալի, Ձաուսկի, Զնաուրսկի եւ Լենինգորսկի: Բացի այդ, երկու ընտրատեղամաս աշխատելու է Հյուսիսային Օսիայում, ինչպես նաեւ մեկական՝ Մոսկվայում եւ Սուխումում: Երկրի ԿԸՀ-ն 40 000 քվեաթերթիկ է պատրաստել: Երկրում գրանցվել է ավելի քան 32 000 ընտրող:
Ընտրատեղամասերը կփակվեն կիրակի տեղի ժամանակով 20:00-ին: Ընտրությունները կարող են կայացած համարվել 50 տոկոսից ավելի մասնակցության հայտի պարագայում: Հաղթանակի համար առաջին փուլում թեկնածուներից մեկը պետք է հավաքի ընտրողների ձայների կեսից ավելին:
Ընտրությունների ընթացքին հետեւելու են դիտորդներ Ռուսաստանից, Դոնեցկի եւ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետություններից, Աբխազիայից, Ավստրիայից, Վենեսուելայից, Սիրիայից, Լեռնային Ղարաբաղից, Նիկարագուայից, Իտալիայից, Թուրքիայից եւ այլ երկրներից: Հավատարմագիր է ստացել 65 դիտորդ:
Ընտրությունների նախնական արդյունքների լուսաբանման համար Ցխինվալում առավոտյան 9-ին կբացվի ԿԸՀ-ի տեղեկատվական կենտրոնը: ԿԸՀ ղեկավար Էմիլիա Գագիեւայի առաջին ճեպազրույցը նախատեսված է 10:00-ին:

В Южной Осетии в воскресенье в 8:00 часов открылись избирательные участки, начались выборы президента республики.
Как сообщила «Интерфаксу» секретарь ЦИК Кристина Авлохова, «на участках наблюдается активность избирателей, по информации, поступающей из избирательных участков из отдаленных сел, процесс голосования там начался».
МВД Южной Осетии несет службу в усиленном варианте. Все избирательные участки республики находятся под охраной.
На пост главы республики претендуют пять кандидатов. Это действующий президент Анатолий Бибилов, а также лидер партии «Ныхас» Алан Гаглоев, бывший депутат парламента Дмитрий Тасоев, депутат Гарри Мулдаров и вице-спикер парламента Александр Плиев.
Всего будет открыто 76 избирательных участков. Они будут работать в Цхинвале, а также во всех четырех районах Южной Осетии - Цхинвальском, Дзауском, Знаурском и Ленингорском. Кроме того, два участка будут работать в Северной Осетии, по одному - в Москве и Сухуме. ЦИК республики изготовил 40 тыс. бюллетеней. В стране зарегистрированы более 32 тыс. избирателей.
Избирательные участки закроются в 20:00 воскресенья. Выборы могут считаться состоявшимися при явке более 50% избирателей. Для победы в первом туре одному из кандидатов нужно набрать более половины голосов.
За выборами будут следить иностранные наблюдатели - из России, ДНР, ЛНР, Абхазии, Австрии, Венесуэлы, Сирии, Нагорного Карабаха, Никарагуа, Италии, Турции и других. Аккредитацию на выборы получили 65 наблюдателей.
Для освещения предварительных итогов голосования и результатов выборов в Цхинвале в 9 утра откроется информационный центр ЦИК. Первый брифинг главы ЦИК Эмилии Гагиевой запланирован на 10:00.