Մարիխուանայի օրինականացումը Ֆրանսիայի բյուջեին կբերի ավելի քան 1մլրդ եվրո: Ֆրանսիական Le Monde թերթին տված հարցազրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել տնտեսագետ Պիեռ Կոպը: Նա նշել է, որ ներկայումս Ֆրանսիայում մարիխուանայի մեկ գրամն արժե 5,5 եվրո եւ քիչ հավանական է, որ օրինականությունը կբերի թմրանյութերի առեւտրի մեծացմանը, եթե հարկերը սահմանելիս պահպանվի հենց այս ցուցանիշը:
«Պետությունը շարունակում է ծախսել 300 մլն եվրո մեկ տարում 80 հազար մարդկանց վերահսկելու համար, բայց դա ամենեւին էլ չի ազդում դրա օգտագործման ծավալների վրա: Ես չեմ խոսում լրացուցիչ ծախսերի մասին` կապված կալանքի, քրեական դատավարությունների եւ պատիժների հետ»,- նշել է տնտեսագետը: Նրա կարծիքով` այս պայմաններում մարիխուանայի օրինականացումը եւ հարկային գանձումը կօգնի գանձարանի միջոցները ուղղել` վերահսկելու այլ տեսակի թմրանյութերի ներթափանցումը երկիր:

Легализация марихуаны принесет в бюджет Франции свыше 1 млрд евро. Такое мнение высказал в интервью французской газете Le Monde экономист Пьер Копп.
В настоящее время, напоминает он, стоимость одного грамма марихуаны во Франции составляет 5,5 евро, и легализация едва ли приведет к росту  наркоторговли, если налог будет принят с расчетом на сохранение этой цифры.
«Государство продолжает тратить 300 млн евро в год на контроль за 80 тысячами граждан, однако на объемы употребления это нисколько не действует.
Я не говорю о дополнительных расходах, связанных с содержанием под стражей, уголовными процессами и наказаниями», - отмечает экономист. В этих условиях, считает он, легализация марихуаны и обложение ее налогом позволят перенаправить казенные средства на контроль за проникновением в страну остальных видов наркотиков.