Դորֆուրում ՄԱԿ-ի խաղաղարար առաքելության կողմից «նոր պարտավորությունների» վերապահման ցանկացած փորձ կհանգեցնի Սուդանի կառավարության կողմից նրա փակմանը:  Այդ մասին օգոստոսի  2-ին հայտարարել է Սուդանի արտգործնախարար Ալի Ահմեդ Կարտին, հաղորդում է «France-Presse»-ը:
Այս հայտարարությունը հնչել է ի պատասխան ՄԱԿ-ի ԱԽ հուլիսի 29-ի բանաձեւի,  որով ՄԱԿ-ի խաղաղարար առաքելության մանդատը Աֆրիկական միությունում (UNAMID) եւ Դարֆուրում երկարաձգվում է մինչեւ 2012թ. հուլիսի 31 -ը:
Ինչպես պնդում են ՄԱԿ-ում, Սուդանի կառավարությունը շարունակում է ռմբակոծումները Դարֆուրի որոշ շրջաններում: Իր հերթին Սուդանի ԱԳՆ-ն հերքել է այդ փաստերը` պնդելով,  որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն «խեղաթյուրում» է իրական պատկերը եւ  հանդես է գալիս հայտարարություններով, որոնք «վկայում են  երկրի կառավարության եւ խաղարար առաքելության միջեւ սերտ համագործակցության բացակայության մասին»:
Հիշեցնենք, որ  UNAMID –ի առաքելությունը Դարֆուրի նահանգում է 2007-ից: Դա համարվում է ՄԱԿ-ի խոշորագույն խաղաղարար առաքելությունը. այն ունի 23 հազար աշխատակից,  բյուջեն կազմում է 1,8 մլրդ դոլար:

Любые попытки присвоить миротворческой миссии ООН в Дарфуре «новые обязанности» приведут к ее закрытию правительством Судана. Как передает «Lenta.Ru» со ссылкой на «France-Presse», об этом 2 августа заявил министр иностранных дел Судана Али Ахмед Карти. Это заявление стало ответом на резолюцию 2003 Совета Безопасности ООН от 29 июля, которая продлила мандат объединенной миротворческой миссии ООН и Африканского союза (UNAMID) в Дарфуре до 31 июля 2012 года. Как утверждают в ООН, правительство Судана продолжает бомбардировать некоторые районы Дарфура. МИД Судана отрицало эти факты, утверждая, что Совбез ООН «искажает» реальную картину и делает заявления, которые «свидетельствуют об отсутствии тесного сотрудничества между правительством страны и миротворческой миссией».
Напомним, что миссия UNAMID действует в провинции Дарфур с июля 2007 года. Это крупнейшая миротворческая миссия ООН: в ней 23 тысячи сотрудников, ее годовой бюджет составляет более $1,8 млрд.