Օդի ջերմաստիճանը Հնդկաստանի եւ Պակիստանի որոշ շրջաններում հասել է ռեկորդային մակարդակի, ինչը սպառնալիքի տակ է դրել միլիոնավոր մարդկանց կյանքը, տեղեկացրել է CNN-ը։
Հնդկաստանի օդերեւութաբանական վարչության (IMD) տվյալներով՝ միջին առավելագույն  ջերմաստիճանը Հնդկաստանի հյուսիս-արեւմուտքում եւ կենտրոնական մասում ապրիլին ամենաբարձրն է եղել 122 տարվա ընթացքում՝ հասնելով Ցելսիուսի 35,9 եւ 37,78 աստիճանի։
CNN-ի օդերեւութաբանների տվյալներով՝ անցած ամիս Նյու Դելիում յոթ օր անընդմեջ ջերմաստիճանը գերազանցել է Ցելսիուսի 40 աստիճանը, ինչը երեք աստիճանով բարձր է ապրիլի միջին ջերմաստիճանից։ Որոշ նահանգներում շոգի պատճառով փակվել են դպրոցները, վնասվել է ցանքսը, առաջացել են էներգիայի մատակարարման խնդիրներ, քանի որ պաշտոնական անձինք բնակիչներին նախազգուշացրել են, որպեսզի նրանք մնան տանը եւ չջրազրկվեն։
Շոգի ալիքը զգացել է նաեւ Հնդկաստանի հարեւան Պակիստանը, որտեղ հարավարեւելյան Սինդ նահանգի Ջեյկոբադադ եւ Սիբի քաղաքներում ուրբաթ գրանցվել է Ցելսիուսի 47 աստիճան։ Սա Հյուսիսային կիսագնդում այդ օրը գրանցված ամենաբարձր ջերմաստիճանն է։
Փորձագետ Չանդնի Սինգհի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ավելի լավ պատրաստվել տապի հաջորդ ալիքներին։ «Մենք շոգի դեմ պայքարելու պլան չունենք»,- ասել է Սինգհը։ «Դուք կարող եք հարմարվել միայն մինչեւ որոշակի պահ։ Շոգի այս ալիքը ստուգում է մարդկային կենսակայունության սահմանները»։

Температура воздуха в некоторых частях Индии и Пакистана достигла рекордного уровня, что поставило под угрозу жизни миллионов людей, передает CNN.
По данным Индийского метеорологического департамента (IMD), средняя максимальная температура на северо-западе и в центральной части Индии в апреле была самой высокой с момента начала регистрации 122 года назад, достигнув 35,9 и 37,78 градусов по Цельсию соответственно.
По данным метеорологов CNN, в прошлом месяце в Нью-Дели семь дней подряд температура превышала 40 градусов по Цельсию, что на три градуса выше средней температуры за апрель. В некоторых штатах из-за жары были закрыты школы, повреждены посевы и возникли проблемы с поставками энергии, поскольку официальные лица предупредили жителей, чтобы они оставались дома и не допускали обезвоживания.
Волну тепла ощутил соседний с Индией Пакистан, где в городах Джейкобабад и Сиби в юго-восточной провинции Синд в пятницу была зафиксирована максимальная температура 47 градусов по Цельсию. Это самая высокая температура, зарегистрированная в тот день в любом городе Северного полушария.
По словам эксперта Чандни Сингха, необходимо сделать больше, чтобы подготовиться к будущим волнам тепла. «У нас нет плана действий по жаре, и в планировании есть пробелы», — сказал Сингх. «Вы можете адаптироваться только до определенного момента. Эта волна тепла проверяет пределы человеческой выживаемости».