Մահացել է Բելառուսի առաջին նախագահ Ստանիսլավ Շուշկեւիչը։ Այս մասին «Եվրորադիո»-յին հայտնել է նրա կինը՝ Իրինան։
Շուշկեւիչը մահացել է 87 տարեկանում մայիսի 4-ի գիշերը։
Նախկին նախագահը  2022-ի փետրվարի վերջին COVID-19-ով էր հիվանդացել, ինչի պատճառով էլ հոսպիտալացվել էր։ Շուտով նա դուրս էր գրվել, իսկ հետո ապրիլին նրա առողջական վիճակը կրկին վատթարացել էր։ Չնայած նրան, որ քաղաքական գործչին անմիջապես տեղափոխել էին Հանրապետական ​​կլինիկական բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք, նրան թոքերի արհեստական օդափոխության սարքին չէին միացրել։ Ապրիլի վերջին Շուշկեւիչը սկսել էր բուժվել տնային պայմաններում:
Շուշկեւիչը Բելառուսը ղեկավարել է 1991-1994 թվականներին։ Նա մասնակցել է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Բելառուսի միջեւ Բելովեժյան համաձայնագրերի մշակմանը եւ ստորագրմանը։ Քաղաքական գործիչը 1994 թվականին առաջադրվել էր նաեւ երկրորդ նախագահական ժամկետի համար, սակայն երկրորդ փուլ չէր անցել։ Մեկ տարի անց ընտրվել էր XIII գումարման Հանրապետության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր։ 1996 թվականի քաղաքական ճգնաժամի ժամանակ Շուշկեւիչը նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի իմփիչմենթի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանին ուղղված հայտարարություն էր ստորագրել:

Умер первый президент Белоруссии Станислав Шушкевич. Об этом сообщила его жена Ирина «Еврорадио».
Экс-президент заболел COVID-19 в конце февраля 2022 года, из-за чего его госпитализировали. Однако вскоре его выписали, — и затем его здоровье снова ухудшилось уже в апреле. Несмотря на то что политика сразу положили в реанимацию Республиканского клинического медцентра, его не подключали к аппарату ИВЛ. В конце апреля Шушкевича перевели на домашнее лечение.
Шушкевич руководил Белоруссией с 1991 по 1994 год. Он участвовал в разработке и подписании Беловежских соглашений между Россией, Украиной и Белоруссией. Также политик баллотировался на второй президентский срок в 1994 году, но во второй тур не вышел. Спустя год его избрали в Верховный Совет республики XIII созыва. В ходе политического кризиса 1996 года Шушкевич подписал заявление в Конституционный Суд об импичменте президента Александра Лукашенко.