Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն առաջին անգամ հանրությանը է անվասայլակով է ներկայացել։ Ինչպես հինգշաբթի հայտնել է ANSA-ն, պոնտիֆիկը բարձր տրամադրություն է ունեցել։
Նա վերջերս տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ ծնկի ոչ մեծ վիրահատության է ենթարկվել: Ըստ Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայության՝ նրան ներարկումներ են արել ուժեղ ցավերի դեմ, որոնց պատճառով Ֆրանցիսկոսը դժվարությամբ էր քայլում, եւ ստիպված էր հրաժարվել բոլոր արարողություններից եւ ծեսերից, որոնք պահանջում էին կանգնել։
85-ամյա Պապն անցած ամառ աղիների վիրահատության էր ենթարկվել, որից հետո ավելի քան մեկ շաբաթ ապաքինվում էր։ Մամուլի ծառայությունը այն ժամանակ տարածել էր լուսանկարներ, որոնցում Ֆրանցիսկոսն անվասայլակով է եւ հիվանդանոցում բաժանմունքի պացիենտներին է այցելում:

Папа Римский Франциск впервые появился в инвалидной коляске на публичном мероприятии. Как сообщило в четверг агентство ANSA, понтифик предстал в хорошем настроении, но сидя в коляске.
Ранее он сам в недавнем интервью сообщил, что перенес небольшую операцию на колене. Как уточнили в службе печати Святого престола, ему были сделаны инъекции по поводу сильных болей, из-за которых Франциск с трудом ходил и был вынужден отказаться от всех церемоний и ритуалов, которые требовали от него стоять.
85-летний понтифик минувшим летом перенес операцию на кишечнике, после которой более недели восстанавливался. Служба печати тогда распространила фото, на которых Франциск был в коляске, но в больничных стенах во время посещения пациентов из отделения.