Գերմանիան քայլեր է ձեռնարկել հեղուկ բնական գազի (ՀԲԳ) ներմուծումն ավելացնելու համար, քանի որ նա աստիճանաբար դադարեցնում է Ռուսաստանից խողովակաշարային մատակարարումները՝ պահեստավորման եւ վերագազիֆիկացման չորս լողացող բլոկների (FSRU) վարձակալություններ կազմակերպելով, հայտնում է Reuters-ը:
FSRU-ները Ռուսաստանից մատակարարումները դիվերսիֆիկացնելու Գերմանիայի ռազմավարության կարեւոր մասն են, քանի որ դրանք կնվազեցնեն ՀԲԳ չորս մշտական տերմինալների կառուցման համար անհրաժեշտ ժամանակը:
Եվրոպայի ամենամեծ տնտեսությունը իր մատակարարումների գրեթե մեկ երրորդը ստանում է ռուսական գազից, որի ներմուծումը 2021 թվականին կազմել է 142 միլիարդ խորանարդ մետր:
FSRU-ի պահանջարկը կտրուկ աճել է, քանի որ ամբողջ Եվրոպայում կառավարությունները պայքարում են ավելի շատ ՀԲԳ ստանալու արագ ուղիներ գտնելու համար:
Կառավարությունը FSRU-ին հատկացրել է 2,94 միլիարդ եվրո։
Սկզբում չորս FSRU-ներից մեկը խարսխված կլինի Վիլհելմսհավենում: Այն կունենա տարեկան 7,5 միլիարդ խորանարդ մետր հզորություն, որը համարժեք է Գերմանիայի գազի ընդհանուր պահանջարկի 8,5 տոկոսին։
Բեռլինի էկոնոմիկայի նախարարության եւ Ներքին Սաքսոնիայի շրջակա միջավայրի նախարարության համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ մնացած երեքը կունենան առնվազն 5 միլիարդ խորանարդ մետր հզորություն:

Германия предприняла шаги по наращиванию импорта сжиженного природного газа (СПГ) по мере отказа от трубопроводных поставок из России, выстроив чартеры для четырех плавучих установок для хранения и регазификации (FSRU), передает Reuters.
FSRU являются важной частью стратегии Германии по диверсификации поставок из России, поскольку они сократят время, необходимое для строительства четырех постоянных терминалов СПГ.
Крупнейшая экономика Европы зависит от российского газа почти на треть своих поставок, импорт которых в 2021 году составил 142 миллиарда кубометров.
Спрос на FSRU резко вырос, поскольку правительства по всей Европе изо всех сил пытаются найти быстрые способы получить больше СПГ.
Правительство выделило 2,94 миллиарда евро на FSRU.
Первоначально один из четырех FSRU будет стоять на якоре в Вильгельмсхафене. Он будет иметь мощность 7,5 млрд кубометров в год, что эквивалентно 8,5% от общего спроса Германии на газ.
В совместном заявлении министерства экономики Берлина и министерства окружающей среды Нижней Саксонии говорится, что остальные три будут иметь мощность не менее 5 млрд куб.