Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, հայտնում է DW-ն։
Գերմանիայի նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ քննարկման ընթացքում կողմերը «կարգավորել են վերջերս ծագած դիվանագիտական վեճը, որի պատճառով կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ասել էր, որ չի նախատեսում մոտ ապագայում այցելել Կիեւ»։
«Գերմանիայի նախագահը համերաշխություն, հարգանք եւ աջակցություն է հայտնել ռուս ագրեսորների դեմ ուկրաինացի ժողովրդի խիզախ պայքարին»,- ասված է ուղերձում։ «Երկու նախագահներն էլ զրույցը որակել են որպես շատ կարեւոր եւ շատ լավ»։
«Անցյալի գրգռվածությունը վերացվել է»,- ասել է աղբյուրը՝ ակնհայտորեն նկատի ունենալով Շտայնմայերին ընդունելու Կիեւի մերժումը:
Շտայնմայերը ծրագրել էր ապրիլի կեսերին Ուկրաինայի մայրաքաղաք մեկնել Լեհաստանի, Լատվիայի, Էստոնիայի եւ Լիտվայի ղեկավարների հետ։ Սակայն նրան ասել էին, որ Կիեւում իրեն չեն սպասում։
Շոլցն ասել է, որ ուկրաինական լուծումը խնդիր է եղել, եւ ինքը կարող է չկարողանալ այցելել Կիեւ, քանի դեռ հարցը մնում է չլուծված:
Նախագահի գրասենյակի աղբյուրները նաեւ ոչ պաշտոնապես հայտնել են, որ Զելենսկին Շոլցին եւ Շտայնմայերին հրավիրել է այցելել Կիեւ։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер провел телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским, передает DW.
Как сообщил пресс-секретарь президента Германии, в ходе обсуждения стороны «уладили недавнюю дипломатическую ссору, из-за которой канцлер Олаф Шольц заявил, что не планирует посещать Киев в ближайшем будущем».
«Президент Германии выразил солидарность, уважение и поддержку мужественной борьбе украинского народа против российских агрессоров», - говорится в сообщении. «Оба президента охарактеризовали  беседу как очень важную и очень хорошую».
«Прошлое раздражение устранено», — сказал источник, очевидно имея в виду отказ Киева принять Штайнмайера.
Штайнмайер планировал отправиться в украинскую столицу с лидерами Польши, Латвии, Эстонии и Литвы в середине апреля. Однако ему было сказано, что его не приветствуют в Киеве.
Шольц сказал, что украинское решение было проблемой, и он, возможно, не сможет посетить Киев, пока вопрос остается нерешенным.
Источники в офисе президента также сообщили неофициально, что Зеленский пригласил Шольца и Штайнмайера посетить Киев.