Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հիմնադրած «Առա՛ջ, Հանրապետություն» կուսակցությունը որոշել է փոխել անվանումը, հայտնում է France Bleu-ն։ Ինչպես նշել է կուսակցության գլխավոր պատվիրակ Ստանիսլաս Գերինին, քաղաքական շարժումն այսուհետ կկոչվի «Վերածնունդ»։
«Այսօր մենք նախաձեռնում ենք «Առաջ հանրապետություն» վերականգնումը, որպեսզի կարողանանք շարունակել ընդլայնել ընդամենը վեց տարի առաջ հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից ստեղծված այս քաղաքական շարժումը՝ քաղաքական կուսակցության վերածելով, որը կկրի «Վերածնունդ» անվանումը»,- պարզաբանել է քաղաքական գործիչը:
Նրա խոսքով՝ կուսակցությունը կոչված է հավատարիմ մնալ Հինգերորդ Հանրապետության նախագահի կամքին եւ այն սկզբունքներին, որոնք Ֆրանսիան քարոզում է եվրոպական ասպարեզում։ Ավելին, Գերինին նաեւ հայտարարել է հունիսի սկզբին Ֆրանսիայում կայանալիք նոր խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Վերածնունդ» կուսակցության՝ աջ կենտրոնամետ MoDem-ի եւ աջ կենտրոնամետ Horizons-ի հետ կոալիցիայի շրջանակներում միաձուլման մասին:
Ապրիլի վերջին Մակրոնը համոզիչ հաղթանակ տարավ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ ապահովելով իր վերընտրությունը պետության ղեկավարի պաշտոնում։ Եվ հիմա նա իր կուսակցության հետ միասին պետք է անցնի այսպես կոչված քվեարկության երրորդ փուլը՝ խորհրդարանական ընտրությունները:

Партия «Вперед, Республика!», основанная президентом Франции Эммануэлем Макроном, решила изменить свое название, передает France Bleu. Как отметил генеральный делегат партии Станислас Герини, политическое движение отныне будет называться «Возрождение».
«Сегодня мы инициируем восстановление «Вперед, Республика!», чтобы иметь возможность продолжать расширять это политическое движение, созданное президентом Республики Эммануэлем Макроном чуть более шести лет назад, в политическую партию, которая будет носить имя «Возрождение», — пояснил политик.
По его словам, партия призвана сохранять верность воле президента Пятой республики и принципам, которые Франция продвигает на европейской арене. Более того, Герини также объявил об объединении «Возрождения» с центристской MoDem и правоцентристской Horizons в коалицию в преддверии новых парламентских выборов, которые должны пройти во Франции в начале июня.
В конце апреля Макрон одержал уверенную победу во втором туре президентских выборов, обеспечив свое переизбрание на пост главы государства. И теперь ему вместе со своей партией предстоит пройти так называемый третий тур голосования — парламентские выборы.