ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչին: Այս մասին հայտնում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
«Դուք Հայաստանի համար հուսալի գործընկեր եք, ում հետ ջերմ համագործակցություն հաստատվել է դեռեւս մինչեւ Ձեր՝ որպես ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար ընտրվելը: Հայաստանի իշխանությունները բարձր են գնահատում ԵԽ անդամ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված Ձեր գործունեությունը»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Կողմերը համակարծիք են եղել Եվրոպայի խորհրդի ծրագրային համագործակցության կարեւորություն շուրջ, ինչը մեծ նշանակություն ունի նաեւ Հայաստանի կառավարության մի շարք ռազմավարական ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից: Այս համատեքստում մասնավորեցվել են ՀՀ դատական եւ իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թթ. ռազմավարությունը, ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը եւ 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունը եւ 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ՀՀ քրեակատարողական եւ պրոբացիայի ոլորտի 2019-2023 թթ. ռազմավարությունը եւ գործողությունների ծրագիրը:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: Անդրադարձ է եղել միջազգային մասնագիտացված կառույցների ահազանգող զեկույցներին: Քննարկվել է վերջերս Human rights watch-ի հրապարակած զեկույցը, ուր զետեղված են փաստեր ադրբեջանական բանտերում հայ ռազմագերիների պահման անմարդկային պայմանների եւ այդ մարդկանց հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումների մասին:
Ալեն Սիմոնյանն ափսոսանք է հայտնել 2021 թ. հունվարին Դունյա Միյատովիչի՝ Հայաստան եւ Արցախ նախատեսված այցի չեղարկման վերաբերյալ:
Նա մեծապես կարեւորել է տիկնոջ այն դիրքորոշումը, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է մուտք ունենա ԵԽ անդամ պետություններն ընդգրկող ամբողջ տարածքը, ներառյալ՝ հակամարտության, այսպես կոչված, «գորշ գոտիներ»: Նա նկատել է, որ Արցախը Եվրոպայի խորհրդի աշխարհագրական տարածք է, որտեղ ապրում են եվրոպացիներ, եւ Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքները:
Կողմերն ընդգծել են Արցախի դեմ պատերազմի հումանիտար ավերիչ հետեւանքների լուծման գործում ԵԽ դերի կարեւորությունը:

В рамках рабочего визита в Страсбург председатель парламента Армении Ален Симонян встретился с Комиссаром СЕ по правам человека Дуней Миятович. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Национального Собрания РА.
«Вы надежный партнер для Армении, с которым установилось теплое сотрудничество еще до вашего избрания на пост комиссара СЕ по правам человека. Власти Армении высоко оценивают вашу деятельность по защите прав человека в странах-членах СЕ», - заявил Симонян.
Стороны согласились с важностью программного сотрудничества Совета Европы, которое также имеет большое значение для реализации ряда стратегических программ правительства Армении. В этом контексте, в частности, были рассмотрены стратегия судебно-правовых реформ РА на 2019-2023 годы, антикоррупционная стратегия РА на 2019-2022 гг., национальная стратегия защиты прав человека Республики Армения на 2020-2022 гг., стратегия и программа действий в уголовно-исполнительной и пробационной сферах РА на 2019-2023 гг.
Касаясь послевоенной ситуации в Арцахе, Симонян остановился на вопросе немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых. Стороны обсудили вызывающие тревогу сообщения международных специализированных структур. Был обсужден и недавний доклад Human Rights Watch, в котором содержатся факты о бесчеловечных условиях содержания армянских военнопленных в азербайджанских тюрьмах и грубых нарушениях основных прав этих людей.
Спикер НС РА выразил сожаление по поводу отмены визита Дуни Миятови в Армению и Арцах, запланированного на январь 2021 года.
Он отметил важность позиции Миятович по части того, что уполномоченный СЕ по правам человека должен иметь доступ на всю территорию государств-членов Совета Европы, включая так называемые «серые зоны» конфликта. Он отметил, что Арцах является географической территорией СЕ, где проживают европейцы, и карабахцы имеют такие же права.
Стороны подчеркнули важность роли Совета Европы в деле решения разрушительных гуманитарных последствий войны против Арцаха.