Դատարանը մերժեց ՀՅԴ ՆԱՈւՄ անդամ Գառնիկ Մելքումյանի նկատմամբ քննիչի կողմից ներկայացված կալանքի միջնորդությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունը:
«Քաջարանցի Գառնիկ Մելքումյանը դատարանի դահլիճից ազատ է արձակվել
Դատարանը մերժեց ՀՅԴ ՆԱՈւՄ անդամ Գառնիկ Մելքումյանի նկատմամբ քննիչի կողմից ներկայացված կալանքի միջնորդությունը։
Դատարանն արձանագրեց, որ Գառնիկ Մելքումյանն առնչություն չունի իրեն մեղսագրվող արարքին և ներկայացված նյութերը, ըստ էության, բավարար չեն հիմնավորելու մեղադրանքը։
Հիշեցնենք, որ Գառնիկ Մելքումյանը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2 մասով (Զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը` պատժվում են ազատազրկմամբ` երեքից ութ տարի ժամկետով, եթե այդ արարքները կատարելն ինքնին չի առաջացնում սույն օրենսգրքի այլ հոդվածներով ավելի խիստ պատասխանատվություն), քրեական օրենսգրքի 164 հոդվածի 2-րդ մասով (լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով)։
ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունը շնորհակալություն է հայտնում փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանին կատարած պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար։

Суд отклонил ходатайство следователя об аресте члена Студенческого союза «Никол Пашинян» АРФ Дашнакцутюн Гарника Мелкумяна. Об этом говорится в заявлении, распространенном Студенческим союзом «Никол Пашинян» АРФД.
«Каджаранца Гарника Мелкумяна освободили в зале суда. Суд отклонил ходатайство следователя об аресте члена Студенческого союза «Никол Пашинян» АРФ Дашнакцутюн Гарника Мелкумяна.
Суд констатировал, что Гарник Мелкумян не имеет никакого отношения к инкриминируемому ему деянию и представленных материалов, по сути, недостаточно для обоснования обвинения.
Напомним, что Гарник Мелкумян было предъявлено обвинение по части 2 статьи 225  (участие в массовых беспорядках, сопровождавшихся применением насилия, погромами, поджогами, уничтожением или порчей имущества и др.) и части 2 статьи 164 УК Армении (воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации)».