ՀՀ ԱԳ առաջին նախարար, «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիյանը նամակով դիմել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Նամակում ասվում է. «Հայաստանը ողջունում է Թուրքիայի վերջին հայտարարությունները երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Սակայն այդտեղ գործողություններն են, որ նշանակություն ունեն` անշուշտ, առանց որեւէ նախապայմանների:
Մենք, ամենայն բարյացակամությամբ ակնկալում ենք, որ Թուրքիան.
ա) կյանքի կոչի ՄԱԿ-ի հիմնարար սկզբունքների վրա հենվող պարզ հուշագիր` համաձայներով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը եւ դեսպանատների փոխադարձ բացմանը երկու պետությունների մայրաքաղաքներում,
բ) վերաբացի փոխադրումների եւ հաղորդակցության ուղիները, որ միակողմանիորեն փակել են շուրջ երեսուն տարի առաջ,
գ) այս պատմական դիվանագիտական հարաբերությունները օգտագործի լուծելու համար, ի թիվս այլնի, անցյալից ժառանգված ու ջրբաժանի վերածված խնդիրները, ներառյալ հայ ժողովրդի Ցեղասպանության եւ Մեծ Հայրենազրկման ճանաչումը եւ հատուցումը, զոհերի եւ վերապրողների բոլոր ժառանգներին Ազգային օջախ վերադառնալու իրավունքի երաշխավորումը, պղծված մշակութային ժառանգության վերականգնումը (որոնցից մի քանիսով Դուք, գնահատելիորեն, զբաղվել եք). սրանք անհրաժեշտ քայլեր են հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման, ժողովուրդների իրական հաշտեցման, միջպետական սահմանի իրավական ու պարտադիր սահմանազատման ճանապարհին,
դ) ձեր «մեկ ազգ» ինքնության մյուս պետության հետ հեռացնի իր զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից` ներառյալ Գորիս-Կապան մայրուղու քսան մեկ կիլոմետրից,
ե) հեռացնի իր զինված ուժերը նաեւ Շուշիից, Հադրութից եւ այլ բռնազավթյալ տարածքներից, դրանք վերածելով անվտանգ, չեզոք գոտու Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի) կազմում` բոլոր ազգությունների գաղթականների համար ծննդավայր վերադառնալու երաշխիքներով,
զ) վերադարձնի ձեր մեկ ազգության մյուս պետությունում պահվող բոլոր ռազմագերիներին` զինվորական եւ քաղաքացիական,
է) երաշխավորի, որ ձեր մեկ ազգության մյուս պետությունը ԵԱՀԿ հովանու ներքո կվերսկսի քաղաքակիրթ բանակցությունները Արցախի Հանրապետության` պատշաճ ընտրված իշխանությունների հետ` հակամարտության համապարփակ եւ վերջնական կարգավորման համար:
Սա է, պարո՛ն, ճանապարհը դեպի երկարաժամկետ խաղաղություն եւ արժանապատվություն: Նվաճումը եւ ժխտումը, ԱԹՍ-ները եւ բայրաքթարները կարող են տալ մեկ օրվա, մեկ տասնամյակի, մեկ դարի արժեզուրկ մարդկային մեծարանք: Բայց անարդարության եւ կեղծիքի վրա հառնած տերությունը ի վերջո խորտակվում է: Աստված մահմեդական չէ, կամ քրիստոնյա կամ հուդայական:

First Foreign Minister of Armenia, Heritage Party leader Raffi Hovhannisian addressed a letter to the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan. The letter reads as follows:
Armenia welcomes Turkey's recent words toward the goal of normalization of bilateral relations.  But it is concrete actions that matter--without preconditions, of course.
We expect, in the best of faith, that Turkey might forthwith:
a)  execute a simple memorandum, based on fundamental UN principles, agreeing to establish diplomatical ties and embassies in the nations' capital cities;
b)  reopen the transportation and communication passages it unilaterally closed nearly thirty years ago;
c)  use this historic diplomatic relationship to give resolution, inter alia, to the outstanding watershed issues inherited from the past, including recognition of and restitution for the Genocide (Tseghaspanutiun) and Great Dispossession (Mets Hayrenazrkum) of the Armenian people, the guaranteed right of return to a National Hearth for all descendants of the victims and survivors, and the restoration of desecrated cultural heritage (a few examples of which you have thankfully attended to), all en route to a comprehensive normalization of relations, a true reconciliation between peoples, and a lawful and binding delimitation of the interstate frontier;
d) together with the other state of your "one nation" identity, remove your military forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, including the twenty-one kilometers of the Goris-Kapan highway;
e)  withdraw your troops from Shushi, Hadrut and other occupied areas as well, rendering them a secure neutral zone within the Republic of Artsakh (Mountainous Karabagh) and allowing refugees of all nationalities to return to their places of origin;
f)  return all remaining prisoners of war and civilians being held in the other state of your one nation;
g)  and ensure that the other state of your one nation resumes, under OSCE auspices, civilized negotiations with the duly-elected government of the Republic of Artsakh for a full and final settlement of the conflict.
This, sir, is the roadmap to long-term peace and dignity.  Subjugation and denial, drones and bayraktars, might give you a day, a decade, a century of petty human glory.  But the Empire, when built on injustice and untruth, shall fall.  God is not Muslim or Christian or Jewish.