Ռուսաստանը խզում է Ճապոնիայի հետ Կունաշիր, Իտուրուպ եւ Փոքր Կուլյան լեռնաշղթա կղզիներ հեշտացված այցելելու վերաբերյալ համաձայնագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Համաձայն «Ռուսաստանի Դաշնության միջազգային պայմանագրերի մասին» դաշնային օրենքի 37-րդ հոդվածի՝ դադարեցնել ԽՍՀՄ արտաքին գործերի նախարարի եւ Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի միջեւ նամակների փոխանակման ձեւով փոխադարձ ուղեւորությունների կարգի մասին 1991 թվականի հոկտեմբերի 14-ի համաձայնագրի գործողությունը եւ Կունաշիր, Իտուրուպ եւ Փոքր Կուլյան լեռնաշղթա կղզիներ (Սախալինի շրջան) Ճապոնիայի քաղաքացիների՝ կղզիների նախկին բնակիչների եւ նրանց ընտանիքների անդամների առավել դյուրացված այցերի կազմակերպման վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության եւ Ճապոնիայի կառավարության միջեւ կնքված 1999 թվականի սեպտեմբերի 2-ի համաձայնագիրը (նոտերի փոխանակման ձեւով)»,- ասված է վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հրամանում։

Россия прекращает действие соглашения с Японией об облегченном посещении островов Кунашир, Итуруп и Малой Курильской гряды, передает РИА Новости.
«В соответствии со статьей 37 федерального закона "О международных договорах РФ" прекратить действие соглашения в форме обмена письмами между министром иностранных дел СССР и министром иностранных дел Японии о процедуре взаимных поездок от 14 октября 1991 года и соглашения между правительством РФ и правительством Японии об организации максимально облегченного посещения островов Кунашир, Итуруп и островов Малой КУльской гряды (Сахалинская область) японскими гражданами - бывшими жителями островов и членами из семей (в форме обмена нотами) от 2 сентября 1999 года», - говорится в распоряжении премьера Михаила Мишустина.