Խնայողությունները ճիշտ է պահել ազգային արժույթով։ Նոյեմբերի 17-ին Երեւան-Մինսկ-Բիշքեկ տեսակամուրջի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Միջպետական բանկի փոխնախագահ Իգոր Չումկովսկին։
Նա դա բացատրեց նրանով, որ դոլարի ու եվրոյի տոկոսադրույքները շատ ցածր են։
Նրա գնահատմամբ՝ կարելի է նաեւ պահպանողական ռազմավարություն որդեգրել եւ ներդրում կատարել ոսկու, ներդրումային մետաղադրամների մեջ։
«Բայց ես խորհուրդ չեմ տալիս ներդրումներ կատարել ոսկու ձուլակտորների մեջ, քանի որ դրանց իրացվելիությունը շատ խնդրահարույց է»,- ասաց նա։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մակրոտնտեսական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Ասկար Ժապարկուլովն իր հերթին խորհուրդ տվեց դիվերսիֆիկացնել խնայողությունները եւ դրանք պահել տարբեր արժույթներով։

Накопления правильнее держать в национальной валюте. Об этом во время видеомоста Ереван-Минск-Бишкек 17 ноября заявил вице-президент Межгосударственного банка Игорь Чумковский.
Он объяснил это тем, что процентные ставки по доллару и евро очень низкие.
По его оценке, можно также занять консервативную стратегию и инвестировать в золото, в инвестиционные монеты.
«Но не советую инвестировать в золотые слитки, потому что их ликвидность весьма проблематична», – отметил он.
Директор департамента макроэкономической политики Евразийской экономической комиссии Аскар Жапаркулов, в свою очередь, посоветовал диверсифицировать накопления и держать сбережения в разных валютах.