Սաուդյան Արաբիան հունվարին կնվազեցնի նավթի տեսակների մեծ մասի գները ասիացի գնորդների համար, հայտարարել է Saudi Aramco պետական ընկերությունը:
Ասիա մատակարարվող հիմնական տեսակի՝ Arab Light-ի արժեքը հաջորդ ամիս կնվազի մեկ բարելի դիմաց 2,2 դոլարով։ Արդյունքում այն կարժենա մեկ բարելի դիմաց 3,25 դոլարով ավելի, քան Օմանից եւ Դուբայից ստացվող նավթի զամբյուղը, ինչը ամենացածր արժեքն է մարտից։
Bloomberg-ի կողմից հարցված փորձագետները սպասում էին, որ Ասիայի համար Arab Light-ի գները բարելի համար միջինը 2,1 դոլարի անկում կունենան:
Saudi Aramco-ն նաեւ կիջեցնի նավթի տեսակների մեծ մասի գները հյուսիսարեւմտյան Եվրոպայի եւ Միջերկրական ծովի հաճախորդների համար:

Saudi Arabia will lower prices for most grades of oil for Asian customers in January, the state-owned Saudi Aramco said.
The price of Arab Light, the main grade supplied to Asia, will fall by $2.2 a barrel next month. As a result, it will cost $3.25 a barrel more than a basket of Omani and Dubai crude, the lowest premium since March.
Experts polled by Bloomberg on average expected the Arab Light price for Asia to fall $2.1 a barrel.
Saudi Aramco will also lower prices for most oil grades for Northwest European and Mediterranean customers.