ԱՄՆ-ի «գլոբալ առաջնորդության» պաշտպանները խոստովանում են, որ Վաշինգտոնը լարվել է՝ հիմար քաղաքականություն վարելով, չի կարողացել հասնել արտաքին քաղաքական նպատակներին եւ խախտել է համընդհանուր ճանաչում ունեցող քաղաքական սկզբունքները, սակայն նրանք կարծում են եւ հավատում են, որ ԱՄՆ-ն այդ սխալներից դաս կքաղի եւ հետագայում խելամիտ կգործի, գրում է Foreign Policy-ն։
«Օրինակ, տասը տարի առաջ քաղաքագետներ Սթիվեն Բրուքսը, Ջոն Այքենբերին եւ Ուիլյամ Վուլֆորտը խոստովանեցին, որ Իրաքի պատերազմը սխալմունք էր, բայց պնդում էին, որ իրենց նախընտրած «խորը ներգրավվածության» քաղաքականությունը դեռեւս ճիշտ տարբերակ է ԱՄՆ-ի մեծ ռազմավարության համար: Նրանց կարծիքով՝ ԱՄՆ-ն պետք է կատարեր իր գոյություն ունեցող պարտավորությունները եւ նորից չներխուժեր Իրաք: Ինչպես սիրում էր ասել ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման, «մենք պարզապես պետք է դադարենք հիմար բաներ անել»։ Ատլանտիկայում ԱՄՆ հզորության վերջին պաշտպանությունը Ջորջ Փաքերի կողմից այդ ծեծված փաստարկի վերջին տարբերակն է։ Փաքերը սկսում է իր էսսեն բացահայտ կեղծ համեմատությամբ՝ պնդելով, որ ամերիկացիները «չափից դուրս ջանքեր են գործադրում արտասահմանյան խաչակրաց արշավներում»։ Բայց երկիրը, որը մինչ այժմ ունի ամբողջ աշխարհում ավելի քան 700 ռազմական օբյեկտ, համաշխարհային օվկիանոսների մեծ մասում ավիակիր մարտական խմբեր, տասնյակ երկրների հետ ֆորմալ միություններ, եւ այն, որ այժմ ոչ անմիջական պատերազմ է մղում Ռուսաստանի դեմ, տնտեսական պատերազմ՝ Չինաստանի դեմ, հակաահաբեկչական գործողություն՝ Աֆրիկայում՝ ի լրումն Իրանում, Կուբայում, Հյուսիսային Կորեայում կառավարությունները թուլացնելուն, դժվար է համեմատել «ծախսերի կրճատման» հետ։ «Լավ հավասարակշռության մասին» Փաքերի գաղափարը արտաքին քաղաքականությւոն է, որը ոչ տաք է, ոչ սառը, այլ՝ ճիշտ․ նախկինի պես ԱՄՆ-ին կստիպի ամբողջ աշխարհում ամբիցիոզ խնդիրներ լուծել։ Ցավոք, Փաքերն ու ԱՄՆ գերակայության այլ պաշտպաններ թերագնահատում են այն, թե որքան դժվար է ԱՄՆ-ի նման լիբերալ երկրին սահմանափակել իր արտաքին քաղաքական նկրտումները։ Փաքերը կողմ է մեղմ հավասարակշռությանը։ ԱՄՆ-ի համար ինչո՞ւ է դժվար զսպված գործելը։ Առաջին խնդիրը հենց լիբերալիզմն է։ Լիբերալիզմն սկսվում է այն պնդումից, որ բոլոր մարդիկ ունեն որոշակի բնական իրավունքներ (կյանք, ազատություն, երջանիկ լինելու ձգտում)։ Լիբերալների համար հիմնական քաղաքական խնդիրն այն է, որպեսզի քաղաքական ինստիտուտները պաշտպանեն մեզ միմյանցից, սակայն ոչ այնքան ուժեղ, որ մեզ զրկեն այդ իրավունքներից։
Որքան էլ կատարյալ չլինեն լիբերալ պետությունները, նրանք կատարում են այդ բալանսավորված ակտը՝ բաշխելով քաղաքական իշխանությունը, ամրապնդելով օրենքի գերակայությունը, պաշտպանելով խոսքի, մտքի ազատությունը։
Հետեւաբար, իրական լիբերալների համար միակ լեգիտիմ կառավարությունն այն է, որն ունի այդ հատկանիշները եւ դրանք օգտագործում է յուրաքանչյուր քաղաքացու բնական իրավունքները պաշտպանելու համար։ Սակայն ուշադրություն դարձրեք նրան, թե որքանով են այդ սկզբունքներն սկսվում պնդումից, որ բոլոր մարդիկ ունեն միանման իրավունքներ, լիբերալիզմը չի կարող սահմանափակվել մեկ պետությամբ կամ նույնիսկ մարդկության մի մասով եւ մնալ հետեւողական իր նախադրյալներին։ Ոչ մի իրական լիբերալ չի կարող հայտարարել, որ ամերիկացիները, դանիացիները, ավստրալացիները, իսպանացիները կամ հարավկորեացիներն այդ իրավունքները ունեն, իսկ բելառուսցիները, ռուսաստանցիները, իրանցիները, չինացիները կամ այլ վայրում ապրողները՝ ոչ։ Ուստի լիբերալ պետությունները հակված են իրենց լիբերալ սկզբունքներն այնքան հեռու տանել, որքան թույլ է տալիս իրենց իշխանությունը։
Երբ մի երկիր եւ նրա առաջնորդները անկեղծորեն հավատում են, որ իրենց իդեալները առաջարկում են հասարակության կազմակերպման եւ կառավարման միակ ճիշտ բանաձեւը, նրանք փորձում են համոզել կամ ստիպել ուրիշներին ընդունել դրանք: Առնվազն դա երաշխավորում է շփում նրանց հետ, ովքեր այլ տեսակետ ունեն: Երկրորդ, Միացյալ Նահանգների համար դժվար է գործել զուսպ, քանի որ նրանք հսկայական ուժ ունեն: Ինչպես դեռ 1960-ականներին ասել է ԱՄՆ նախկին սենատոր Ռիչարդ Բ. Ռասելը, «եթե մեզ համար հեշտ է գնալ ցանկացած տեղ եւ ինչ-որ բան անել, մենք միշտ ինչ-որ տեղ կգնանք եւ ինչ-որ բան կանենք»։ Երբ խնդիրն առաջանում է աշխարհի գրեթե ցանկացած կետում, Միացյալ Նահանգները միշտ կարող է փորձել ինչ-որ բան անել դրա վերաբերյալ։ Ավելի թույլ պետությունները չունեն նույն ազատությունը եւ, հետեւաբար, չեն բախվում նույն գայթակղություններին: Նոր Զելանդիան առողջ լիբերալ ժողովրդավարություն ունեցող երկիր է՝ շատ ուշագրավ հատկություններով, բայց ոչ ոք չի ակնկալում, որ նորզելանդացիները առաջատար դեր կստանձնեն Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման, Իրանի միջուկային ծրագրի կամ հարավչինական ծով Չինաստանի ներխուժման դեմ պայքարում: Ընդհակառակը, նա, ով նստում է Օվալաձեւ գրասենյակում, գործողությունների բազմաթիվ տարբերակներ ունի, երբ խնդիրներ են առաջանում կամ հնարավորություն է առաջանում: Նախագահը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել, շրջափակման հրաման տալ, սպառնալ ուժի կիրառմամբ (կամ ուղղակիորեն կիրառել այն) եւ կատարել ցանկացած այլ գործողություն՝ գրեթե միշտ առանց Միացյալ Նահանգներին լուրջ ռիսկի ենթարկելու (գոնե կարճաժամկետ հեռանկարում): Այս պայմաններում գործելու գայթակղությանը դիմակայելը չափազանց դժվար կլինի, հատկապես, երբ քննադատների խումբը պատրաստ է դատապարտել զսպման ցանկացած գործողություն։
Քանի որ Միացյալ Նահանգներն ավելի քան 70 տարի զբաղեցնում է համաշխարհային իշխանության հրամանատարական բարձունքները, ներկայումս կան հզոր բյուրոկրատական եւ կորպորատիվ ուժեր, որոնք շահագրգռված են պահպանել իրենց չափազանց գլոբալ դերը: Ինչպես նախազգուշացրել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դուայթ Դ. Էյզենհաուերը 1961 թվականին իր հրաժեշտի խոսքում, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում եւ սառը պատերազմի սկզբում հզոր ռազմարդյունաբերական համալիրի ի հայտ գալը լուրջ իրադարձություն էր, որն ընդմիշտ փոխեց ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը դեպի ավելի ռազմատենչ եւ ինտերվենցիոնիստական ուղղություն:
Լիբերալ Միացյալ Նահանգները բաց է արտաքին ազդեցության համար՝ ի տարբերություն շատ այլ երկրների: Օտարերկրյա կառավարությունները կարող են վարձել լոբբիստական ընկերություններ՝ Վաշինգտոնում եւ հատկապես Կապիտոլիումի բլուրում իրենց բիզնեսը խթանելու համար, եւ որոշ դեպքերում նրանք կարող են ապավինել տեղական խմբերին, որոնք կարող են իրենց անունից գործողություններ ձեռնարկել: Նրանք կարող են առատաձեռն նվիրատվություններ կատարել վերլուծական կենտրոններին, որոնք կխթանեն իրենց գործը, իսկ օտարերկրյա առաջնորդները կարող են ակնարկներ եւ հոդվածներ հրապարակել ամերիկյան ազդեցիկ հրատարակություններում ՝ ազդելու էլիտաների եւ լայն զանգվածների կարծիքի վրա: Նման ջանքերը, իհարկե, միշտ չէ, որ հաջող կլինեն, բայց ազդեցությունը կխրախուսի ԱՄՆ-ին ավելին անել։ Բացյ այդ,  ամերիկացիների ականջին շշնջացող օտարերկրյա ձայների թիվն աճում է ամեն անգամ, երբ Միացյալ Նահանգները ավելացնում է նոր դաշնակից, գործընկեր կամ «հատուկ հարաբերություններ»։ Նախկինում մենք ունեինք ՆԱՏՕ-ի 11 դաշնակից, որոնք փորձում էին ձեւավորել ԱՄՆ քաղաքականությունը Եվրոպայի նկատմամբ։ Այժմ դրանք 29-ն են։ Այս պետություններից ոմանք զգալի ռեսուրսներ են հատկացնում հավաքական պաշտպանությանը, բայց ոմանք թույլ են եւ խոցելի, եւ ավելի ճիշտ է դրանք դիտարկել որպես պրոտեկտորատներ, քան որպես հավասար գործընկերներ ։ Զարմանալի չէ, որ այս պետություններն ավելի բարձր, քան մյուսները, պնդում են, որ Միացյալ Նահանգները կատարի իր պարտավորությունները եւ պաշտպանի դրանք՝ զգուշացնելով, որ որպես գերտերություն ԱՄՆ-ի հեղինակությունը վտանգված է։ Դաշնակիցների առաջնորդները հաճախ խելացի բաներ են ասում ժամանակակից գլոբալ խնդիրների մասին։ Լավ կլիներ, եթե ԱՄՆ-ն լսեր Ֆրանսիայի կամ Գերմանիայի նախազգուշացումները, այլ ոչ թե ապավիներ բացառապես ինքն իրեն։ Զարմանալի չէ, որ Միացյալ Նահանգների օտարերկրյա գործընկերները սովորաբար ցանկանում են, որ «քեռի Սեմն» ավելին անի իրենց համար եւ հազվադեպ է խորհուրդ տալիս Միացյալ Նահանգներին մի փոքր կրճատել ծախսերը: Միացրեք այս տարբեր տարրերը եւ  կհասկանաք, թե ինչու է ԱՄՆ-ի համար այդքան դժվար հիմարություններ չանելը: Գաղափարախոսությունը, իշխանությունը, բյուրոկրատական ազդակը եւ այլ պետությունների ցանկությունը՝ օգտագործելու ԱՄՆ-ի հզորությունը իրենց նպատակների համար, ստեղծում են ինչ-որ բան անելու հզոր նախատրամադրվածություն եւ հստակ առաջնահերթություններ սահմանելու եւ դրանց հավատարիմ մնալու ուղեկցող անկարողություն, երբ գայթակղություն է առաջանում: Այդ գեղեցիկ հավասարակշռությանը հասնելու համար, որին, ըստ երեւույթին, ձգտում են Փաքերը եւ մյուսները, անհրաժեշտ է ավելի շատ հակազդել այս նախատրամադրվածությանը, այլ ոչ թե փորձել պաշտպանել կամ ուժեղացնել այն»։

Defenders of U.S. "global leadership" sometimes concede that Washington has overstretched itself by pursuing foolish policies, failed to achieve its stated foreign policy objectives, and violated generally accepted political principles. But they regard such actions as unfortunate missteps and believe that the United States will learn from these (rare) mistakes and act more wisely in the future, Foreign Policy writes.
"Ten years ago, for example, political scientists Stephen Brooks, John Ikenberry, and William Wohlforth acknowledged that the Iraq War was a mistake but insisted that their preferred policy of “deep engagement” was still the right option for U.S. grand strategy. In their view, all the United States had to do to preserve a benign world order was maintain its existing commitments and not invade Iraq again. As former U.S. President Barack Obama liked to say, we just need to stop doing “stupid shit.”
George Packer’s recent defense of U.S. power in the Atlantic is the latest version of this well-worn line of argument. Packer opens his essay with a revealingly false comparison, claiming that Americans “overdo our foreign crusades, and then we overdo our retrenchments, never pausing in between, where an ordinary country would try to reach a fine balance.” But a country that still has more than 700 military installations worldwide; carrier battle groups in most of the world’s oceans; formal alliances with dozens of countries; and that is currently waging a proxy war against Russia, an economic war against China, counterterror operations in Africa, along with an open-ended effort to weaken and someday topple the governments in Iran, Cuba, North Korea, etc., can hardly be accused of excessive “retrenchment.” Packer’s idea of that “fine balance”—a foreign policy that is not too hot, not too cold, but just right—would still have the United States tackling ambitious objectives in nearly every corner of the world.
Unfortunately, Packer and other defenders of U.S. primacy underestimate how hard it is for a powerful liberal country like the United States to limit its foreign-policy ambitions. I like the United States’ liberal values as much as anyone, but the combination of liberal values and vast power makes it nearly inevitable that the United States will try to do too much rather than too little. If Packer favors a fine balance, he needs to worry more about directing the interventionist impulse and less about those who are trying to restrain it.
Why is it so hard for the United States to act with restraint? The first problem is liberalism itself. Liberalism begins with the claim that all human beings possess certain natural rights (e.g., “life, liberty, and the pursuit of happiness”). For liberals, the core political challenge is to create political institutions strong enough to protect us from each other but not so strong or unchecked as to deprive us of these rights. However imperfectly, liberal states accomplish this balancing act by dividing political power; holding leaders accountable through elections; enshrining the rule of law; protecting freedom of thought, speech, and association; and emphasizing norms of tolerance. For true liberals, therefore, the only legitimate governments are those that possess these features and use them to safeguard each citizen’s natural rights.
But take note: Because these principles begin with the claim that all human beings possess identical rights, liberalism cannot be confined to a single state or even a subset of humanity and remain consistent with its own premises. No genuine liberal can declare that Americans, Danes, Australians, Spaniards, or South Koreans are entitled to these rights but people who happen to live in Belarus, Russia, Iran, China, Saudi Arabia, the West Bank, and any number of other places are not. For this reason, liberal states are strongly inclined to what John Mearsheimer terms the “crusader impulse”—the desire to spread liberal principles as far as their power permits. The same problem bedevils other universalist ideologies, by the way, whether in the form of Marxism-Leninism or the various religious movements that believe it is their duty to bring all humans under the sway of a particular faith. When a country and its leaders genuinely believe that their ideals offer the only proper formula for organizing and governing society, they will try to convince or compel others to embrace them. At a minimum, doing so will guarantee friction with those who have a different view.
Second, the United States finds it hard to act with restraint because it possesses a remarkable amount of power. As former U.S. Sen. Richard B. Russell, chairman of the Senate Armed Services Committee and no dove, put it back in the 1960s, “[I]f it is easy for us to go anywhere and do anything, we will always be going somewhere and doing something.” When a problem arises nearly anywhere in the world, there is always something the United States could try to do about it; weaker states do not have the same latitude and thus do not face the same temptations. New Zealand is a healthy liberal democracy with many admirable qualities, but nobody expects the Kiwis to take the lead in dealing with Russia’s invasion of Ukraine, Iran’s nuclear program, or Chinese incursions in the South China Sea.
By contrast, whoever sits in the Oval Office commands a bevy of options whenever trouble arises or an opportunity beckons. A president can impose sanctions, order a blockade, threaten the use of force (or use it directly), and any number of other actions, and almost always without placing the United States at serious risk (at least in the short term). Under these circumstances, resisting the temptation to act will be extremely difficult, especially when a chorus of critics stands ready to denounce any act of restraint as a failure of will, an act of appeasement, or a fatal blow to U.S. credibility.
Third, because the United States has occupied the commanding heights of global power for more than 70 years, there are now powerful bureaucratic and corporate forces with a vested interest in maintaining its outsized global role. As former U.S. President Dwight D. Eisenhower warned in his farewell address in 1961, the emergence of a powerful “military-industrial complex” during World War II and the early Cold War was a profound development that would permanently skew U.S. foreign policy in a more militarized and interventionist direction. That influence is especially evident throughout the world of foreign-policy think tanks, the vast majority of which are devoted to promoting U.S. engagement and defending a U.S.-centered world order. The result, as Zack Beauchamp observed a few years ago, is that “Washington’s foreign policy debate tends to be mostly conducted between the center and the right. The issue is typically how much force America should use rather than whether it should use it at all.”
Fourth, as I’ve noted before, the liberal United States is open to foreign influences in ways that many other countries are not. Foreign governments can hire lobbying firms to advance their case inside Washington and especially on Capitol Hill, or in some cases they can rely on domestic groups to press for action on their behalf. They can give generous donations to think tanks that will promote their cause, and foreign leaders can publish op-eds and articles in influential U.S. publications to sway elite and mass opinion. Such efforts won’t always succeed, of course, but the net effect will tend to encourage the U.S. to do more rather than less.
Moreover, the number of foreign voices whispering in the American ear grows every time the United States adds a new ally, “partner,” or “special relationship.” We used to have 11 NATO allies trying to shape U.S. policy toward Europe; we now have 29. Some of these states contribute significant resources to collective defense, but some of the others are weak and vulnerable and are more properly seen as protectorates than equal partners. Not surprisingly, these states are among the loudest voices insisting that the United States live up to its commitments and protect them, warning that U.S. credibility as a global power is at risk and any hope for a more benign world order depends on taking their advice. According to our many clients, the more deeply engaged the United States becomes, the more deeply engaged it must remain.
Make no mistake: I am not arguing for ignoring allies’ concerns or rejecting their advice out of hand. Allied leaders often have smart things to say about contemporary global issues, and it is easy to think of examples (Iraq, anyone?) where the United States would have been better off had it listened to French or German warnings instead of relying solely on its own counsel. But there can still be an unhealthy symbiosis between the interventionist impulse of much of the foreign-policy “Blob” and the self-interested advice that countries hoping for U.S. protection and assistance are eager to insert into debates on foreign policy. Not surprisingly, the United States’ foreign partners usually want Uncle Sam to do more on their behalf, and rarely recommend that the United States cut back a little.
Put these various elements together, and one can see why it is so hard for the United States to stop doing stupid stuff. Ideology, power, bureaucratic momentum, and other states’ desires to use U.S. power for their own ends combine to create a powerful predisposition to do something and a concomitant inability to set clear priorities and stick to them when temptation arises. To achieve the fine balance that Packer and others seem to want, more needs to be done to counter this predisposition instead of trying to defend or reinforce it."