Թուրքմենական գազի շուտափույթ մատակարարումներ, որոնց ակնկալիքն ուներ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, չեն նախատեսվում։ Այսպիսին են դեկտեմբերի 14-ին Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի ղեկավարների առաջին եռակողմ գագաթաժողովի արդյունքները։ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ բանակցությունների ընթացքում ստորագրվել է միայն էներգետիկ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր եւ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, մեկնելով Թուրքմենստան, հայտարարել է, որ Բաքվի եւ Աշխաբադի միջեւ երկխոսության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը էներգետիկ ոլորտն է։ «Հուսով եմ, որ թուրքմենական գազը շուտով կսկսի Կասպից ծովով հոսել Թուրքիա»,- ասել է Էրդողանը։ Նրա խոսքով՝ Աշխաբադը «մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում այս նախագծի նկատմամբ»։
Գագաթաժողովում թուրքմենական կողմը ներկայացրել են նախագահն ու նախկին նախագահ, խորհրդարանի վերին պալատի ղեկավարը՝ Սերդար եւ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովները։ Թուրքմենստանը մտադիր է զարգացնել եռակողմ համագործակցությունը, հիմնականում ածխաջրածնային ռեսուրսների, էներգետիկայի, էլեկտրաէներգիայի եւ տարանցման ոլորտում։ Գագաթաժողովի արդյունքում, որը տեղի է ունեցել Կոնգրեսում՝ «Ավազա» ազգային զբոսաշրջային գոտու կենտրոնում, ստորագրվել են միայն մի քանի հուշագրեր՝ առեւտրի, գիտության, կրթության, մշակույթի, մաքսային ծառայության, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտների վերաբերյալ։
Ինչպես НГ-ին ասել է Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փորձագետ Սերդար Այտակովը, «եռյակի» գագաթաժողովն ավարտվել է առանց այն արդյունքի, ինչի հույս ուներ առնվազն Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը։ Պատկերավոր ասած՝ նա ակնկալում էր գազը Եվրոպա մատակարարելու Թուրքմենստանի պատրաստակամության մասին, իհարկե՝ Թուրքիայի տարածքով, քաղաքական որոշում տանել«Ավազա»-ից։ Ադրբեջանի հետ խնդիրներ չկան։ Որոշումը մնում է Թուրքմենստանին։ «Թուրքիան տարբեր մեխանիզմների շրջանակներում արդյունավետ քայլեր է ձեռնարկում Ադրբեջանի հետ։ Ադրբեջանական բնական գազը Հարավային գազային միջանցքով եւ TANAP-ով տեղափոխվում է Եվրոպա։ Թուրքմենստանում բնական գազի հարցում մենք նույնպես պատրաստ ենք համատեղ քայլեր ձեռնարկել հօգուտ երեք երկրների եւ որոշել ենք ստեղծել աշխատանքային խումբ այդ հարցով։ Այսօր ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը նույնպես անհրաժեշտ շրջանակներ է ստեղծում»,- «Ավազա»-ում ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն։
«Այսինքն՝ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները։ Սա վկայում է այն մասին, որ թուրք-ադրբեջանական դաշինքը չի կարողացել թուրքմենական կողմին առաջարկել պայմաններ, որոնք կերաշխավորեն ներդրումների եւ տեխնոլոգիաների ներհոսքը, երաշխիքներ, որ եվրոպացի սպառողները կգնեն թուրքմենական գազը, ընդ որում՝ մեծ ծավալներով եւ գրավիչ գներով։ Իսկ թուրքմենական կողմը չի ցանկացել ստորագրել մի դեկլարատիվ փաստաթուղթ, որը կզրկեր թուրքմենական կողմին քաղաքական նախաձեռնությունից եւ անկախությունից, ընդ որում՝ հօգուտ նախագահ Էրդողանի»,- նշել է փորձագետը։ Գագաթաժողովի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։ Բայց դրանում Թյուրքական պետությունների կազմակերպությանը Թուրքմենստանի անդամակցության մասին չի հիշատակվել։

Скорых поставок туркменского газа в Турцию, на которые рассчитывал президент Реджеп Тайип Эрдоган, не предвидится. Таковы итоги состоявшегося 14 декабря первого трехстороннего саммита глав Турции, Азербайджана и Туркменистана. Как сообщил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, в ходе переговоров был подписан лишь меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области энергетики и создана рабочая группа, пишет «Независимая газета».
Реджеп Тайип Эрдоган, отправляясь в Туркменистан, заявил, что одним из приоритетных направлений диалога с Баку и Ашхабадом является энергетическая сфера. «Надеюсь, что туркменский газ в скором будущем начнет поступать в Турцию через Каспийское море», – заявил Эрдоган. По его словам, Ашхабад «проявляет к этому проекту большой интерес».
Туркменскую сторону на саммите представляли президент и экс-президент, глава верхней палаты парламента – Сердар и Гурбангулы Бердымухамедовы. Туркменистан намерен развивать трехстороннее взаимодействие, главным образом в сфере использования углеводородных ресурсов, энергетики, электроэнергии и транзита. По итогам саммита, который состоялся в Конгрессе – центре национальной туристической зоны «Аваза», были подписаны лишь несколько меморандумов в сферах торговли, науки, образования, культуры, таможни, энергетики и транспорта.
Как сказал «НГ» эксперт по Центральной Азии Сердар Айтаков, саммит «тройки» закончился без того результата, на который рассчитывал по крайней мере президент Турции Эрдоган. Если выражаться образно, он вожделел увезти из «Авазы» политическое решение о готовности Туркменистана поставлять свой газ в Европу, через Турцию, конечно. Проблем с Азербайджаном нет. Дело осталось за Туркменистаном. «C Азербайджаном Турция предпринимает эффективные шаги в рамках различных механизмов. Азербайджанский природный газ транспортируется через Южный газовый коридор и TANAP в Европу. В вопросе природного газа Туркменистана мы также готовы предпринять совместные шаги в пользу трех стран и приняли решение создать рабочую группу по этому вопросу. Подписанный сегодня меморандум о взаимопонимании также создает необходимые рамки», – заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в «Авазе».
«Другими словами, стороны договорились и далее договариваться. Это говорит о том, что турецко-азербайджанский альянс не смог предложить туркменской стороне условия, гарантирующие приток инвестиций и технологий, гарантии покупок туркменского газа европейскими потребителями, причем в объемах и по привлекательным ценам,. А идти на подписание декларативного документа, который бы лишил туркменскую сторону политической инициативы и самостоятельности, причем в пользу президента Эрдогана, туркменская сторона не захотела», – отметил эксперт. По итогам саммита было принято совместное заявление. Но о вступлении Туркменистана в Организацию тюркских государств в нем не упоминалось.