Չորեքշաբթի օրը Հունաստանում տասնյակ հազարավոր մարդիկ երթի են դուրս եկել՝ բողոքելով երկրի պատմության մեջ ամենամահաբեր երկաթուղային աղետի դեմ, իսկ աշխատակիցները համազգային բազմօրյա գործադուլ են կազմակերպել, հաղորդում է Reuters-ը:
Փետրվարի 28-ին տեղի ունեցած վթարը 57 մարդու կյանք է խլել եւ առաջացրել է հասարակության վրդովմունքը երկաթուղային ցանցի քայքայված վիճակի վերաբերյալ:
Գործադուլավոր աշխատողները տեղի ունեցածի պատճառ համարում են տարիներ շարունակ ամայացումը, անբավարար ներդրումները եւ աշխատակիցների պակասը, ինչը Հունաստանի տասնամյա պարտքային ճգնաժամի ժառանգությունն է:
Ավելի քան 40 000 մարդ, այդ թվում՝ տրանսպորտի աշխատողներ, ուսանողներ եւ ուսուցիչներ, երթով անցել են Աթենքի կենտրոնով՝ վանկարկելով «Մարդասպաններ» եւ «Մենք բոլորս մի վագոնում ենք»:
Բախումներ են տեղի ունեցել մի խումբ ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ, իրավապահներն արցունքաբեր գազ են կիրառել։
Հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել նաեւ Հունաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքի՝ Սալոնիկի փողոցներ, որտեղ մի խումբ ցուցարարներ քարեր են նետել կառավարության շենքի վրա։ Բողոքի ցույցերը համընկել են տարբեր ոլորտների 24-ժամյա գործադուլի հետ, որը խաթարել է երթեւեկությունը ողջ երկրում:

В среду в Греции десятки тысяч людей вышли на марш протеста в связи с самой смертоносной железнодорожной катастрофой в истории страны, а рабочие устроили общенациональную многодневную забастовку, сообщает Reuters.
Авария, произошедшая 28 февраля, унесла жизни 57 человек и вызвала возмущение общественности по поводу разрушающегося состояния железнодорожной сети.
Бастующие рабочие обвиняют в произошедшем годы запустения, недостаточные инвестиции и нехватку персонала - наследие десятилетнего долгового кризиса в Греции.
Более 40 000 человек, среди которых были работники транспорта, студенты и учителя, прошли маршем по центру Афин, скандируя «Убийцы!» и «Мы все в одном вагоне».
Между группой протестующих и полицейскими произошли столкновения, правоохранители применили слезоточивый газ.
Тысячи людей также вышли на улицы второго по величине города Греции Салоники, где группа протестующих забросала камнями правительственное здание. Протесты совпали с 24-часовой забастовкой работников различных отраслей, которая нарушила движение транспорта по всей стране.