Ֆրանսիայի իշխանությունները չեն հրաժարվի կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացումից՝ չնայած երկրում շարունակվող բողոքի ցույցերին։ Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օլիվյե Վերանը։
«Մենք մտադիր չենք հրաժարվել կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումից, քանի որ այն չափազանց կարեւոր է մեր սոցիալական կյանքի ապագայի համար»,- LCE հեռուստաալիքի եթերում ասել է նա։
Վերանը նշել է, որ «իշխանությունները մի քանի ամիս է այս նախագծի վերաբերյալ խորհրդակցություններ են անցկացնում, մասնավորապես արհմիությունների հետ»։ «Մենք գնացինք զիջումների եւ ճշգրտեցինք բարեփոխումների դրույթները։ Այժմ նախագիծը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Սենատում, եւ այս շաբաթը որոշիչ է լինելու այս օրինագծի ճակատագրի համար»,- ընդգծել է կառավարության ներկայացուցիչը։
Մարտի 11-ին Սենատը հավանություն է տվել կառավարության առաջարկած կենսաթոշակային բարեփոխումների նախագծին։ Մարտի 15-ին օրինագծի վերջնական տարբերակը պետք է համաձայնեցնի Ազգային ժողովի յոթ պատգամավորներից (ստորին պալատ) եւ յոթ սենատորներից բաղկացած համատեղ հանձնաժողովը։

Французские власти не откажутся от проведения пенсионной реформы, несмотря на продолжающиеся в стране протесты. Об этом заявил в понедельник официальный представитель правительства Франции Оливье Веран.
«Мы не намерены оказываться от реформы пенсионной системы, поскольку она крайне важна для будущего нашей социальной жизни», - сказал он в эфире телеканала LCE.
Веран отметил, что «власти в течение нескольких месяцев проводили консультации, в частности с профсоюзами, по этому проекту». «Мы пошли на уступки и скорректировали положения реформы. Сейчас проект большинством голосов был одобрен в Сенате, и текущая неделя станет определяющей в судьбе этого законопроекта», - подчеркнул представитель правительства.
Сенат 11 марта одобрил предлагаемый правительством проект пенсионной реформы. Финальную версию законопроекта должна согласовать 15 марта совместная комиссия из семи депутатов Национального собрания (нижняя палата) и семи сенаторов. Если парламентарии придут к соглашению относительно окончательного текста, он будет внесен на голосование 16 марта сначала в Сенат, а затем в Национальное собрание. Если обе палаты проголосуют за документ, то он будет окончательно утвержден парламентом.