Եվրահանձնաժողովը փետրվարի 6-ի երկրաշարժերից հետո վերականգնման համար 1 մլրդ եվրո վարկ է հատկացրել Թուրքիային, եւ 108 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն՝ Սիրիային։ Այս մասին հայտնել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեռ Լյայենը՝ երկուշաբթի օրը Բրյուսելում բացելով Թուրքիային եւ Սիրիային օգնության դոնորների միջազգային համաժողովը։
«Ուրախ եմ հայտնել, որ Եվրահանձնաժողովը 1 մլրդ եվրոյի վարկ կտրամադրի Թուրքիային աջակցելու համար։ Մենք նաեւ 108 միլիոն եվրո կհատկացնենք Սիրիային՝ որպես մարդասիրական օգնություն եւ սկզբնական վերականգնման համար։ Բացի այդ, ԵՄ երկրները եւ եվրոպական ֆինանսական հաստատությունները լրացուցիչ ներդրումներ կկատարեն»,- ասել է նա:

Еврокомиссия на восстановление после землетрясений 6 февраля выделила Турции кредит на 1 млрд евро, на гуманитарную помощь Сирии выделено €108 млн. Об этом сообщила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, открывая в понедельник в Брюсселе международную конференцию доноров помощи Турции и Сирии.
«Я рада сообщить, что Еврокомиссия выделит кредит в €1 млрд на поддержку Турции. Мы также выделим €108 млн на гуманитарную помощи и первоначальное восстановление Сирии. Помимо этого, страны ЕС и европейские финансовые институты сделают дополнительные взносы», - сказала она.