Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 11 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 337 հիվանդ։

Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) with Armenia, 11 patients from the Republican Medical Center of Artsakh—with serious diseases of the oncology and cardiovascular system—have been transported Wednesday to specialized medical institutions of Armenia, with the mediation and escorting of the International Committee of the Red Cross (ICRC).
And ten patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh, together with accompanying persons, Armenian News-NEWS.am has learned from the Artsakh Ministry of Health.
Scheduled surgeries continue to be suspended in the medical centers of Artsakh.
Four children remain in the neonatal and intensive care units of Arevik Medical Center.
Six patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center, and two of them are in critical condition.
A total of 337 medical patients have been transported so far from Artsakh to Armenia, with the mediation and assistance of the ICRC.