Արցախի Հանրապետության պետնախարարի խորհրդական, ԱՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը գրում է․
«ՀԱՐՑԵՐ ՈՒ ՊԱՏԱՍԽԱՆՆԵՐ ԲՌՆԱՊԵՏ ԱԼԻԵՎԻՆ
Բռնապետ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստատեսությանը երեկ տված հարցազրույցում հերթական անգամ սպառնալիքներ ու վիրավորանքներ է հնչեցրել հայ ժողովրդի և Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետությունների հանդեպ: Նա շարունակում է էթնիկ զտման քաղաքականությունը՝ ավելի ու ավելի ստիպելով մեզ համառ կերպով պայքարելու, իսկ միջազգային հանրությանը՝ գործնական միջոցներ ձեռնարկելու Արցախի ժողովրդին պաշտպանելու իր պատասխանատվության կատարման ուղղությամբ:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Ղարաբաղում ապրող հայերը կամ պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կամ էլ պետք է իրենց համար այլ բնակության վայր գտնեն։ Այստեղ լիակատար ազատություն կա, առաջարկվում են բոլոր ժողովրդավարական հիմունքները։ Այս հարցը պետք է մարդու իրավունքների հիման վրա լուծում գտնի»։
Պատասխան. Այդ ո՞ր ժողովրդավարական հիմունքների ու մարդու իրավունքների հիման վրա պետք է լուծում գտնել՝ որով իրականացվել են ադրբեջանահայության ու Արցախի հայության հանդեպ ցեղասպանական գործողություններ, որով Ադրբեջանում մեկ հայ չի մնացել, որով հակամարտության ողջ ընթացքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ ընկած բոլոր հայերը կա՛մ դաժանաբար սպանվել են, կա՛մ խոշտանգվել ու նվաստացել, որով հայերը ծառայում են որպես «ռազմավարի պուրակի» ցուցանմուշ ադրբեջանցի երեխաների «դաստիարակության» համար, որով քնած հային կացնահարողը դառնում է ազգային հերոս, որով ադրբեջանական հասարակությանը սնում ու ներքին խնդիրներից շեղում են հայերի դեմ ֆաշիստական ատելությամբ, որով Ադրբեջանը համարվում է աշխարհի ամենաբռնապետական երկրներից մեկը, թե՞ այլ մարդու իրավունքներ նկատի ունեիք, Ձերդ գերազանցություն պարոն լավագույն իրավապաշտպան, ժողովրդավար ու խաղաղասեր...
Իսկ Արցախի բնիկ հայ ժողովուրդը վաղուց իր որոշումը կայացրել է՝ իր կամքին հակառակ խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախը դեռ 1988 և 1991թթ. Ընտրել է ինքնորոշումն ու ազատությունը: Մենք որևէ այլ տեղ չունենք ապրելու, քան մեր հայրենիքը, և որևէ այլ երկրի քաղաքացիություն չունենք ստանալու, քան Արցախի Հանրապետության քաղաքացիությունը: Եվ դա մեր ընտրությունն է՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերով ամրագրված, իսկ մարդկանց սեփական հայրենիքից վտարելու սպառնալիքն արդեն էթնիկ զտման քաղաքականություն է, որի պատասխանատուները մեկ օր կանգնելու են միջազգային դատարանի առջև:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Ներկայում իրենց համար կեղծ անուններ հորինած անջատողականները (մեկն իրեն նախագահ է անվանում, մյուսը՝ նախարար, մեկ ուրիշը՝ խորհրդարանի ղեկավար), այդ ծաղրածուների խումբը պետք է վերջապես հասկանա, որ մեր համբերության հետ խաղալ չի լինի։ Մենք նրանց տարբեր ճանապարհներով բազմիցս փորձել ենք բացատրել, որ նրանք կամ պետք է մեր խոսքով շարժվեն, կամ էլ այնտեղից դուրս գան։ Այնտեղ ապրող, փաստացի նրանց գերին, պատանդը դարձած հայերին էլ պետք է հանգիստ թողեն։ Վստահ եմ, որ ներկայում Ղարաբաղում ապրող հայ բնակչության մեծ մասը պատրաստ է Ադրբեջանի քաղաքացիություն ընդունել։ Միայն թե այդ տզրուկները, այդ գիշատիչ կենդանիները չեն թողում, որ այդ մարդիկ հանգիստ ապրեն, 30 տարի նրանց գերու պես են պահում»։
Պատասխան. Չիջնելով բռնապետ Ալիևի մակարդակին և հանրային խոսքում չօգտագործելով վիրավորական պիտակավորումներ՝ նրան խորհուրդ կտայի ուրիշների հասցեին պիտակավորումներ հնչեցնելուց առաջ նայել հայելու մեջ և ինքն իրեն հարց տալ, թե ով հանգիստ չի թողնում բոլոր հայերին, ով է ծծում ոչ միայն հայերի, այլև՝ սեփական ժողովրդի արյունը, ով է գերու և պատանդի պես պահում Արցախի ողջ ժողովրդին առնվազն 130 օր շարունակ, ով է տարիներ շարունակ ռազմագերիներին պահում որպես պատանդներ, ով է ժողովրդավարական իրական ընտրություններով ընտրված, իսկ ով՝ սեփական սահմանադրության նորմերը բազմակի խախտումներով ու բռնաճնշումներով իշխանություն ժառանգած ղեկավար, ով է մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության արյունոտ ու կոռուպցիոն ներկայացումներ խաղում սեփական ժողովրդի ու աշխարհի առջև...
Իսկ Արցախի ժողովուրդը բազմակի անգամ ազատ հանրաքվեներով, ընտրություններով ու հանրահավաքներով ապացուցել է, որ միաձայն կերպով կողմ է անկախությանն ու ազատությանը և որևէ ապագա չի տեսնում ադրբեջանական լծի տակ: Մեր ընտրությունն ու կամքը անշրջելի են, որովհետև մենք այդ իրավունքն ու վճռականությունն ունենք սեփական հայրենիքում սեփական ճակատագիրը տնօրինելու՝ առանց ուրիշի հայրենիքի վրա աչք դնելու:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Մեր կամքի վրա ոչ ոք չի կարող ազդել։ Մենք դա ապացուցել ենք պատերազմի ժամանակ և պատերազմից հետո։ Պետք լինի՝ մեկ անգամ էլ ցանկացած ձևով կապացուցենք»։
Մեկնաբանություն. Սա էլ ուժի կիրառման հերթական սպառնալիքն է, ավելին՝ նույնիսկ կասեի, որ մարդկության դեմ հանցագործության սպառնալիք է, քանի որ հատուկ նշում է «ցանկացած ձևի» մասին: Եվ այս մարդը խոսում է խաղաղության պատրաստակամության, մարդու իրավունքների ու այլ արժեքների մասին:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Սակայն նրանք (Հայաստանի ժողովուրդը) թող լավ մտածեն, մի օր կարող է աչքերը բացեն, Ադրբեջանի դրոշն իրենց գլխավերևում տեսնեն»:
Մեկնաբանություն. Սա էլ հստակ սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ու ինքնիշխանության դեմ՝ ընդհուպ մինչև Երևանը գրավելու վերաբերյալ: Եվ այսքանից հետո ո՞վ կարող է հավատալ նման բռնապետին, որ ցանկանում է խաղաղություն և որևէ նկրտում չունի այլ պետությունների ու ժողովուրդների հանդեպ:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Առաջինը, այն բանի համար, որ նրանք Հայաստանում՝ թշնամի պետությունում, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի հավերժական թշնամի պետությունում այդ մեծ հաղթանակը ձեռք բերեցին, թուրքական դրոշը բարձրացրին»:
Մեկնաբանություն. Եվ վերջում այս բռնապետը ուղիղ կերպով խոստովանում է, որ Հայաստանը դիտարկում է որպես «հավերժական թշնամի», ում ինքը միշտ ձգտում է նվաստացնել ու ոչնչացնել: Այս տարիների հանցագործությունների, հայատյացության պետական քաղաքականության և սպառնալիքների համատեքստում դեռ ինքն է զոհի կերպարի մեջ մտնում:
Այս ֆաշիստական մոտեցմամբ խաղաղություն ու կայունություն հնարավոր չէ ունենալ տարածաշրջանում: Միակ լուծումը ներքին ու արտաքին գործնական զսպիչ միջոցների կիրառումն է բռնապետ Ալիևի հանդեպ՝ կանխելու համար նորանոր հանցագործությունները հայ ժողովրդի ու մարդկության դեմ»։

Artak Beglaryan, Adviser to the Minister of State, former Minister of State and former Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh), has made a post on Facebook. The post reads as follows:
Questions and answers to dictator [Azerbaijani president Ilham] Aliyev
Dictator Aliyev once again threatened and insulted the Armenian people and the Republics of Artsakh and Armenia in an interview given to Azerbaijani television two days ago. His continuation of the policy of ethnic cleansing forces us to be more persistent, and it is the responsibility of the international community to take practical measures to fulfill their duty to protect.
- Quote from Aliyev: “Armenians living in Karabakh should either accept Azerbaijani citizenship or find another place to live. There is complete freedom here, and all democratic fundamentals are offered. This issue should be resolved on the basis of human rights.”
Answer: Is that solution based on the same democratic principles and human rights that genocidal acts were carried out against the Armenians of Azerbaijan and Artsakh, that now not a single Armenian is left in Azerbaijan, and on the same principles, all Armenians under the control of Azerbaijan throughout the conflict were either brutally killed or tortured and humiliated? On the same "democratic principles" are Armenians displayed at the "Strategist's Grove" museum for the "education" of Azerbaijani children, and on the same principles, a sleeping Armenian is beheaded by an Azerbaijani axe-wielder who has become a national hero? Is it on the same principles and human rights that Azerbaijani society is fed with fascist hatred against Armenians and distracted from internal problems, and judged by the same principles, Azerbaijan is considered one of the most dictatorial countries in the world? Or, did you mean other human rights, Your Excellency, Mr. best human rights defender, democrat, and pacifist?
The indigenous Armenian people of Artsakh made their decision a long time ago. Being annexed to Soviet Azerbaijan against their will, the people of Artsakh in 1988 and 1991 chose self-determination and freedom. We, the people of Artsakh, have no other place to live than our homeland, and we want to hold citizenship of no other country except the Republic of Artsakh. This is our choice based on the fundamental norms of international law. It's worth reminding that the threat of expelling people from their own homeland is a policy of ethnic cleansing, for which those responsible will one day stand before the international court.
- Quote from Aliyev: “The separatists who invented fake names for themselves (one calls himself president, minister, head of parliament), that group of clowns must finally understand that they will not play with our patience. We tried to explain to them many times in different ways that they should either follow our words or leave. The Armenians who live there, who are in fact their captives and hostages, should be left alone. I am sure that most of the Armenian population currently living in Karabakh is ready to accept Azerbaijani citizenship. Only those leeches, those predatory animals don't let these people live in peace, they have kept them as captives for 30 years.”
Answer: Not stooping to the level of dictator Aliyev and not using offensive labels in public speech, I would advise him to look in the mirror and ask himself questions before labeling: who is preventing Armenians from living in peace, who is draining the blood not only of Armenians but also of his own people, who is holding the people of Artsakh as prisoners and hostages for at least the last 130 days, who is keeping prisoners of war as hostages for years, who was truly elected in democratic elections, and who inherited power through multiple violations and repressions of the norms of his own constitution. He should also question who is playing bloody and corrupt performances of human rights and democracy, not only in front of his own people but also in front of the world…
The people of Artsakh have repeatedly demonstrated their desire for independence and freedom through free referendums, elections, and rallies. They have unanimously declared that they do not see any future under Azerbaijani rule. Our choice and will are irreversible because we have the right and determination to decide our own destiny in our own homeland, without encroaching upon anyone else's territory.
- Quote from Aliyev: “No one can influence our will. We proved it during the war and after the war. If the need comes, we will prove it once again in every way.”
Answer: This statement amounts to yet another threat of the use of force, and I would even argue that it constitutes a threat of committing a crime against humanity, as he explicitly mentions the use of "any way" of force. It is particularly concerning coming from someone who professes readiness for peace and espouses human rights and other such values.
- Quote from Aliyev: “Let them (the people of Armenia) think carefully; one day, they may open their eyes and see the flag of Azerbaijan above their heads.”
Answer: This is also a clear threat against the people and sovereignty of the Republic of Armenia, even regarding the occupation of Yerevan. And after all this, who can believe such a dictator who "wants" peace and "has" no ambitions for other countries and peoples?
- Quote from Aliyev: “First, for the fact that they won that great victory in Armenia, an enemy state, both Azerbaijan’s and Turkey's eternal enemy, they raised the Turkish flag.”
Answer: In the end, this dictator openly reiterates and acknowledges that he considers Armenia to be an 'eternal enemy' whom he seeks to humiliate and destroy. Despite years of state policies rooted in Armenian hatred, threats, and crimes, he continues to play the victim. It is clear that peace and stability in the region cannot be achieved with such a fascist approach. The only viable solution is to apply practical internal and external measures to deter the dictator Aliyev and prevent further crimes against the Armenian people and humanity.