Եվրոպայի խորհրդի դիրեկտիվ մարմինը՝ նախարարների կոմիտեն, կոչ է արել Թուրքիային բանտից ազատել բարերար եւ իրավապաշտպան Օսման Քավալային եւ քուրդ քաղաքական գործիչներ Սելահաթթին Դեմիրթաշին եւ Ֆիգեն Յուքսեքդաղին: Կոմիտեն նաեւ հայտարարել է, որ կարող է պատժամիջոցներ սահմանել արդեն սեպտեմբերին, եթե Անկարան չկատարի այդ պահանջները, հաղորդում է Balkan Insight-ը:
Նախարարների կոմիտեի նիստը տեղի է ունեցել հունիսի 5-7-ին: Որոշման համաձայն՝ սեպտեմբերին կոմիտեի նիստում քննարկման համար պետք է պատրաստվի պատժամիջոցների հնարավոր տարբերակները որոշող փաստաթուղթ։
Balkan Insight-ի տվյալներով՝ միջոցառումները ներառում են նաեւ Թուրքիայի հեռացումը Եվրոպայի Խորհրդից։
Կոմիտեն ընդգծել է, որ Քավալայի ձերբակալությունը ողջամիտ հիմքեր չի ունեցել եւ կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել նրան, ինչպես նաեւ ազատ արձակել քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության նախկին համանախագահներ Դեմիրթաշին եւ Յուքսեքդաղին:

Директивный орган Совета Европы, Комитет министров призвал Турцию освободить из тюрьмы филантропа и правозащитника Османа Кавалу и курдских политиков Селахаттина Демирташа и Фиген Юксекдаг. Комитет также объявил, что может ввести санкции уже в сентябре, если Анкара не выполнит эти требования, сообщает Balkan Insight.
Заседание Комитета Министров состоялось 5-7 июня. Согласно решению, для обсуждения на заседании комитета в сентябре должен быть подготовлен «документ, определяющий возможные варианты» санкций.
По данным Balkan Insight, меры включают и исключение Турции из Совета Европы.
Комитет подчеркнул, что задержание Кавалы не имело разумных оснований, и призвал к его немедленному освобождению, также и к освобождению бывших сопредседателей прокурдской Народно-демократической партии Демирташа и Юксекдаг.