Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին հինգշաբթի լքել է Զապորոժիեի ատոմակայանը (ԶԱԷԿ), հայտնում է ТАСС-ը։
Գրոսսին կայարան է ժամանել հինգշաբթի կեսօրին մոտ։ Զապորոժիեի ատոմակայանի ներկայացուցիչները նրան ցույց են տվել ուկրաինական արկերի բեկորներ, այդ թվում՝ պատրաստված ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից։ Գրոսսին նաև գնահատել է ջրի մակարդակը հովացման լճակում և ստուգել է ցողացիրային ավազանի՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից  վնասված խողովակներից մեկը:
Կայան այցից հետո Գրոսսին նշել է, որ Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի անվտանգության ապահովման վերաբերյալ գրավոր համաձայնագրի ստորագրումը ներկայումս անհնար է, քանի որ կողմերի միջև «խաղաղության կամ հրադադարի շուրջ բանակցություններ չկան»։ Նա նաև հայտարարել է, որ կայանի էներգաբլոկների աշխատանքը վերսկսելու որոշումը պետք է ընդունի ԶԱԷԿ-ի ղեկավարությունը, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ էներգաբլոկների ամբողջ հզորությամբ շահագործման վերսկսումը «երբևէ ապագայում տեղի կունենա»։

Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси в четверг покинул Запорожскую АЭС (ЗАЭС), передает ТАСС.
Гросси прибыл на станцию около полудня в четверг. Представители ЗАЭС показали ему осколки украинских снарядов, в том числе производства стран - членов НАТО. Гросси также оценил уровень воды в пруду-охладителе и осмотрел одну из поврежденных ВСУ труб брызгального бассейна.
По итогам посещения станции Гросси отметил, что подписание письменного соглашения по обеспечению безопасности ЗАЭС на данный момент невозможно, так как между сторонами «нет переговоров о мире или прекращении огня". Он также заявил, что решение о возобновлении работы энергоблоков станции должно принимать руководство ЗАЭС, но для этого необходимо прекратить боевые действия. Глава МАГАТЭ выразил надежду, что возобновление работы энергоблоков на полную мощность «когда-то в будущем произойдет».