Հայաստանում են Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ- Յան Ռուիսենի եւ Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությունները:
Հյուրերը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի ուղեկցությամբ հունիսի 20-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակությունների անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ազգային ժողովից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթանալով Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին ու նյութերին` Բերտ- Յան Ռուիսենը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: «Շատ շնորհակալություն շրջայցի համար: Ցուցադրությունը շատ հուզիչ է: Այն ցույց է տալիս հայերի ողբերգական ճակատագիրը: Մենք չպետք է մոռանանք սարսափելի արարքները եւ պետք է կենդանի պահենք այս ցեղասպանության հետ կապված հիշողությունները»,- նշել է նիդերլանդացի պատգամավորը:

The delegations led by the Member of the European Parliament (MEP), Bert-Jan Ruissen (Netherlands), and the chair of the Subcommittee on Security and Defense of the European Parliament, Nathalie Loiseau (France), are in Armenia, the National Assembly of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
The guests on Tuesday visited the Armenian Genocide Memorial in Yerevan. The members of the delegations laid a wreath and flowers at the Eternal Flame perpetuating the memory of the Armenian Genocide victims, honored them in silence, and bowed before the memory of these Holy Martyrs.
Also, they toured the Armenian Genocide Museum-Institute. Bert-Jan Ruissen signed the museum’s book of honored guests. “Thank you very much for the tour. The exhibition is very moving. It shows the tragic fate of the Armenian population. We should not forget these horrible acts and we should keep the memories of the genocide alive,” the Dutch MEP noted.