ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի խոսքերը՝ Ուկրաինայի՝ դաշինք մտնելու հեռանկարների մասին, դեմոտիվացնում են ուկրաինական բանակը, BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Նա հարցազրույցի տեսանյութը հրապարակել է Telegram-ի իր ալիքում, հայտնում է РБК-ն։
«Սթոլթենբերգը գիտի իմ դիրքորոշումը. այն, ինչպես ցանկացած հարցում, ինձ մոտ բացարձակ ուղիղ և բաց է: Դիրքորոշումը. ես կարծում եմ, որ դա մեր պետությունից և մեր բանակից հրաժարվելն է, դա բանակը դեմոտիվացնելն է»,- ասել է Զելենսկին։ Նա կոչ է արելերկրի «հիմքը ոտքերի տակից» չհրել, քանի որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելն Ուկրաինայի համար մոտիվացիա է։
Հունիսին Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ Ուկրաինան հուլիսի 11-12-ը կայանալիք Վիլնյուսի գագաթնաժողովում ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հրավեր չի ստանա։ Այնուամենայնիվ, նրանք պատրաստ են քննարկել, թե ինչպես կարելի է «Ուկրաինան մոտեցնել ՆԱՏՕ-ին», - հավելել է Ստոլտենբերգը։ Նա ընդգծել է, որ բլոկի բոլոր երկրները համաձայն են, որ Ուկրաինան կդառնա դաշինքի անդամ։
Զելենսկին ասում էր, որ Ուկրաինան կցանկանար «ավելին» լսել Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի հուլիսյան գագաթնաժողովում, քան խոսել դաշինքի «բաց դռների» մասին, թեև երկիրը հասկանում է, որ չի կարողանա անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, քանի դեռ ռազմական գործողությունները շարունակվում են։ Ուկրաինայի ղեկավարը դաշինքին դիմել էր 2022 թվականի սեպտեմբերին։ Դաշինքին նոր երկրի միանալու համար անհրաժեշտ է նրա բոլոր անդամների համաձայնությունը:

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg's words about Ukraine's prospects for joining the alliance demotivate the Ukrainian army, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said in an interview with the BBC. He published a video of the interview on his Telegram channel, RBK reports.
"Stoltenberg knows my position - it, as in any issue, is always absolutely direct and open. My position: I think it's to ditch our state and our military, it's to demotivate our army," Zelensky said. He urged not to knock the country's "foundation out from under its feet" because joining NATO is a motivation for Ukraine.
In June, Stoltenberg said Ukraine would not receive an invitation to the NATO summit in Vilnius on July 11-12. Nevertheless, they are ready to discuss how to "bring Ukraine closer to NATO," Stoltenberg added. He stressed that all member states of the bloc agreed that Ukraine would become a member of the alliance.
Zelenski said Ukraine would like to hear at the NATO summit in Vilnius in July "something more" than the alliance's "open doors," even though the country understands it cannot join NATO while hostilities continue. The Ukrainian leader applied to join the alliance in September 2022. A new country would need the consent of all members to join the bloc.