Ավելի քան 700 միավոր հրաձգային զենք է առգրավվել Մեծ Բրիտանիայում՝ Իսպանիայի ոստիկանության հետ համատեղ՝ հեշտ կոնվերսիայի ենթարկվող զենքի մուտքի կանխման հնգամյա գործողության շնորհիվ, տեղեկացնում է PA Media-ն։
Ներկա դրությամբ, Մեծ Բրիտանիայում 703 միավոր հրազեն է առգրավվել, կատարվել է 74 ձերբակալություն, 50 մեղադրական դատավճիռ է արձակվել և խուզարկություն արվել 133 տարածքում։
Գործողությանը մասնակցել են բրիտանական Հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը (NCA) և Քաղաքացիական գվարդիան, որը Իսպանիայում իրավասու է հրաձգային զենքի ազգային վերահսկողություն համար։
NCA-ն տեղեկացրել է, որ 703 դեպքից 20-ը կապված են եղել փաստացի կամ ենթադրյալ արտադրության կամ զենքի ու զինամթերքի ձևափոխման հետ։
Ընդ որում գրանցվել է հրազենը հոգեկան առողջության խնդիրներով մարդկանց փոխանցելու 11 դեպք և ահաբեկչության հնարավոր վտանգ ներկայացնող մարդկանց տրամադրելու 7 դեպք։

Более 700 единиц огнестрельного оружия было изъято в Великобритании после пятилетней операции совместно с полицией Испании по пресечению ввоза в страну легко конвертируемого оружия, передает PA Media.
На данный момент в Великобритании изъято 703 единицы огнестрельного оружия, произведено 74 ареста, 50 обвинительных приговоров и проведен обыск в 133 помещениях.
В операции участвовали британское Национальное агентство по борьбе с преступностью (NCA) и Гражданская гвардия, которая обладает юрисдикцией в Испании для национального контроля за огнестрельным оружием.
NCA сообщило, что из 703 случаев 20 были связаны с фактическим или предполагаемым производством или переделкой оружия или боеприпасов.
При этом было зарегистрировано 11 случаев передачи огнестрельного оружия людям с проблемами психического здоровья и семь случаев, связанных с людьми, придерживающимися экстремистских взглядов или представляющими потенциальную угрозу терроризма.
В Британии в рамках совместной 5-летней операции с Испанией изъято более 700 единиц нелегального огнестрельного оружия