Shamshyan.com-ի տեղեկություններով հուլիսի 8-ին, ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության ծառայողները հաշված օրերի ընթացքում իրականացնում են հատուկ օպերացիա, որի շրջանակում ոստիկանության Դիլիջանի բաժին են տեղափոխել մի քանի անձանց:
Հուլիսի 6-ին, ժամը 23:30-ի սահմաններում «Դիլիջան» բժշկական կենտրոնից ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության Դիլիջանի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ դանակահարված վիճակում իրենց մոտ է տեղափոխվել երիտասարդ տղա:
Տեղում բժիշկները ոստիկաններին հայտնել են, որ վիրավորը գտնվում է վիրահատարանում, ի վիճակի չէ կատարվածի մասին բացատրություն տալու, քանի որ իրենց մոտ է ընդունվել «կրծքավանդակի, որովայնի շրջանի կտրած, ծակած վերքեր» ախտորոշմամբ:
Ոստիկանները տեղում պարզել են, որ վիրավորը Դիլիջան քաղաքի բնակիչ 23-ամյա Ալբերտ Հարությունյանն է:
Մինչ բժիշկները պայքարում էին վիրավորի կյանքի համար, ինչը նրանց հաջողվել է, մարզի ոստիկաները պարզել են դեպքի հանգամանքները: Դեպքի փաստով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ Քր օր.- ի 44-155 հոդվածի 1-ին մասի (սպանության փորձ) հատկանիշներով:
Երեկ արդեն, Տավուշի մարզի ոստիկանների ստացած օպերատիվ տվյալներով իրականացրել են կասկածյալներին հայտնաբերելու օպերացիան ու Դիլիջանի ոստիկանություն են բերման ենթարկել Կոտայքի մարզի բնակիչ 20-ամյա Արմեն Ս.-ին, Գեղարքունիքի մարզի բնակիչներ 21-ամյա Սամվել Գ.-ին, 21-ամյա Աշոտ Խ.-ին, 22-ամյա  Նվեր Ղ.-ին, 22-ամյա Կարեն Վ.-ին, 21-ամյա Արսեն Ս.-ին, 21-ամյա Լևիկ Պ.-ին և  Ռուսաստանի Դաշնությունում հաշվառված 18-ամյա Արտեմ Մ.-ին:
Պարզվել է նաև, որ հուլիսի 6-ին, Տավուշի մարզի Թեղուտ բնակավայրում գտնվող «Թեհմինե Հախվերդյան» ԱՁ հյուրատանը Կարեն Վարդանյանի ծննդյան տարեդարձը նշելիս համար երաժշտության ձայնի բարձրացման հետ կապված վիճաբանել են Ալբերտ Հ.-ն ու Տավուշի մարզի բնակիչ 14-ամյա Սեյրան Ղ.-ն, որի ընթացքում էլ Արմեն Ս.-ն իր մոտ եղած դանակով հարվածել է Ա. Հարությունյանին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Մասնակիցների հիմնական մասին ոստիկանները հայտնաբերել են: Ձեռանարկվում է անհրաժեշտ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ մյուս մասնակիցներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

День рождения в одном из гостевых домов Дилижана закончился поножовщиной. Об этом сообщает сайт Shamshyan.com
Так, 6 июля около 23: 30 из Медицинского центра «Дилижан» в местное отделение Полиции МВД Армении поступило сообщение о том, что к ним доставили молодого человека с ножевым ранением.
Сотрудники полиции установили, что пострадавший – 23-летний житель города Дилижан Альберт Арутюнян.
Пока медики боролись за жизнь потерпевшего, полицейские выяснили обстоятельства произошедшего.
На основании оперативных данных, поступивших в полицию Тавушской области, была проведена операция по розыску подозреваемых. Полицейским, в частности, удалось подвергнуть приводу 20-летнего Армена С., 21-летнего Самвела. Г., 21-летнего Ашота Х., 22-летнего Нвера Г., 22-летнего Карена В., 21-летнего Арсена С., 21-летнего Левика П. и 18-летнего Артема М. Последний прописан в РФ.
Выяснилось также, что 6 июля между 14-летним Сайраном Г. и Альбертом Х. возникла ссора. Инцидент произошел в гостевом доме «Техмине Ахвердян» на дне рождении Карена Варданяна. В спор вмешался Армен С., который пырнул ножом А. Арутюняна.
Альберт Х. и 14-летний Сейран Г., житель Тавушской области, поссорились из-за увеличения громкости музыки в честь дня рождения в. частной гостинице в поселке Техут Тавушской области, во время которой Армен С. ударил А. ножом. Арутюняна, причинив последнему. телесные повреждения.
Полиция нашла большую часть участников инцидента. Принимаются необходимые оперативно-розыскные мероприятия по установлению остальных участников. Возбуждено уголовное дело.