2023 թվականի հուլիսի 11-12-ը Վիլնյուսում տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը։ Ի՞նչ որոշումներ կարելի է ակնկալել գագաթնաժողովից և ամփոփիչ հռչակագրից, և ինչի՞ վրա պետք է ուշադրություն դարձնել։
Երեքշաբթի և չորեքշաբթի ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները Վիլնյուսում կքննարկեն մի շարք կարևոր թեմաներ՝ դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցության հայտից և Շվեդիայի մուտքի շուրջ տարաձայնություններից մինչև զինամթերքի պաշարներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը և քննարկելու տասնամյակների ընթացքում առաջին համատեղ պաշտպանական ծրագրերը, գրում է Reuters-ը։
Սա կլինի ՆԱՏՕ-ի չորրորդ գագաթնաժողովը Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո, որոնցից առաջինը տեղի ունեցավ գործնականում 2022 թվականի փետրվարի 25-ին՝ ռուսական հարձակումից ընդամենը մեկ օր անց։ Դրան հաջորդեցին գագաթնաժողովները Բրյուսելում և Մադրիդում։
Գագաթնաժողովում նախատեսված հանդիպումների և բանակցությունների արտասովոր առատությունը հակադրվում է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարների ամենամյա համաժողովների նախորդ ռիթմին և ցույց է տալիս, թե ինչպես է դաշինքի շեմին չոքած պատերազմը ստիպել նրա անդամներին ամրապնդել համագործակցությունը:
Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին
Թվում է, թե ՆԱՏՕ-ի համար գագաթնաժողովի գերիշխող թեման կլինի Ուկրաինայի հետ ապագա հարաբերությունների սահմանումը նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու բազմիցս հնչեցրած ցանկությունների ֆոնին, ով իր երկրի համար դաշինքի հրավեր է ակնկալում ստանալ արդեն Վիլնյուսում:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ «Կիևը չի ընդգրկվի դաշինքի կազմում, քանի դեռ Ուկրաինայում պատերազմ է», և որ «պաշտոնական հրավեր գագաթնաժողովում չի լինի»։
Այնուամենայնիվ, դաշնակիցները միակարծիք չեն, թե որքան արագ պետք է Ուկրաինային թույլ տրվի անդամակցել ՆԱՏՕ-ին ռազմական գործողությունների ավարտից հետո:
Մինչ Արևելյան Եվրոպայի երկրներն ասում են, որ Կիևին պետք է «դեպի ՆԱՏՕ ճանապարհային քարտեզ» առաջարկել, ԱՄՆ-ն և Գերմանիան զգուշանում են ցանկացած քայլից, որը կարող է դաշինքը մոտեցնել Ռուսաստանի հետ պատերազմին։
Վիլնյուսում հանդիպումից առաջ որոշ երկրներ առաջարկել են Կիևին թույլ տալ «բաց թողնել» այսպես կոչված ՆԱՏՕ-ին անդամակցության գործողությունների պլանը (MAP), որը նախանշում է քաղաքական, տնտեսական և ռազմական նպատակները, որոնք պետք է կատարի թեկնածու երկիրը: Սա այն փուլն է, որով անցել են Արևելյան Եվրոպայի մյուս երկրները մինչև դաշինքին միանալը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Սթոլթենբերգն ասել է, որ «Ուկրաինայի համար միջոցառումների փաթեթ է ներկայացրել, որը ներառում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցության գործողությունների պլանի վերացումը», սակայն չի հաստատել Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի խոսքերը, ով Twitter-ի իր միկրոբլոգում ասել է, որ «դաշնակիցները եկել են կոնսենսուսի ՆԱՏՕ-ին անդամակցության գործողությունների պլանից հրաժարվելու վերաբերյալ»:
Նման քայլի դիմելով՝ դաշինքի անդամները կարող էին բավարարել պահանջները, որոնք դուրս են 2008 թվականի Բուխարեստի գագաթնաժողովի հռչակագրից այն մասին, որ «Ուկրաինան ի վերջո կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ»։ Եվ, միևնույն ժամանակ, նրանք կարող էին նաեւ չհայտարարել Կիևին իրական հրավերի մասին և չներկայացնել մուտքի ժամանակացույց։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը նույնպես, ամենայն հավանականությամբ, կգտնի ավելի ուժեղ ձեւակերպում, քան 2008 թվականին՝ ընդգծելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Կիևի հեռանկարները:
Դաշինքի առաջնորդները կարող են համաձայնության գալ եւ հայտարարել, որ «Ուկրաինայի օրինական տեղը ՆԱՏՕ-ում է»՝ կրկնելով Սթոլթենբերգի խոսքերը ապրիլին Կիև կատարած այցի ժամանակ կամ ընդգծելով, որ «անդրատլանտյան անվտանգությունը լիարժեք չի լինի առանց Ուկրաինայի»:
Անվտանգության երաշխիքներ Ուկրաինայի համար
Ակնկալվում է, որ առաջնորդները կքննարկեն անվտանգության երաշխիքները, որոնք Կիևը պետք է ստանա պատերազմից հետո, թեև այդ պարտավորությունները կլինեն երկկողմանի և չեն տրվի հենց Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կողմից։
Դրանք, ամենայն հավանականությամբ, կներառեն Կիևին ռազմական և ֆինանսական օգնությունը շարունակելու խոստումը՝ պատերազմի ավարտից հետո Ռուսաստանի նոր հարձակումներից զերծ պահելու համար:
Սթոլթենբերգն ընդգծել է, որ «ՆԱՏՕ-ն, համաձայն իր կանոնադրության 5-րդ հոդվածի, անվտանգության լիարժեք երաշխիքներ է տրամադրում միայն դաշինքի լիիրավ անդամներին»։
Դաշինքի արևելյան թևի ուժեղացում
Առաջնորդները կհաստատեն «պաշտպանության գլխավոր պլանները», որոնք մշակվել են դաշինքի կողմից Սառը պատերազմի ժամանակ, որտեղ մանրամասն նկարագրված են, թե ՆԱՏՕ-ն ինչպես կպատասխանի Ռուսաստանի կողմից ցանկացած հարձակման:
Այսպես կոչված «տարածաշրջանային պլանների» վերածնունդը նշանակում է դաշինքի գործունեության հիմնարար տեղաշարժ։ Այս ծրագրերի հետ մեկտեղ ՆԱՏՕ-ն նաև ուղեցույց է տրամադրում իր անդամ երկրներին զինված ուժերի և նյութատեխնիկական ապահովման արդիականացման վերաբերյալ:
Տասնամյակներ շարունակ Դաշինքը չի տեսել լայնածավալ պաշտպանական ծրագրերի անհրաժեշտություն, բայց քանի որ 1945 թվականից ի վեր Եվրոպայում ամենաարյունալի պատերազմն արդեն մոլեգնում է Ուկրաինայում, հենց դաշինքի սահմանների կողքին, ՆԱՏՕ-ն պատրաստվում է զգուշացնել դաշինքի բոլոր անդամներին, որ բոլոր ծրագրերը պետք է պատրաստվեն, հակամարտությունից շատ առաջ, որը կարող է բռնկվել Ռուսաստանի նման հակառակորդների հետ:
Ինչպես Reuters-ին հաստատել են միանգամից հինգ դիվանագետներ, գագաթնաժողովից մեկ օր առաջ Թուրքիան և մյուս դաշնակիցները համաձայնության են եկել այդ պլանների աշխարհագրությունը որոշելու վերաբերյալ, ինչը թուրքական կողմն արգելափակել է Կիպրոսի այնտեղ հայտնվելու պատճառով։
ՆԱՏՕ-ն նաև նպատակ է դնելու պարզել, թե որտեղ են պահվում արկերն ու զինամթերքը, քանի որ Կիևը դրանք օգտագործում է շատ ավելի արագ, քան արևմտյան երկրները կարող են արտադրել և մատակարարել դրանք:
Միևնույն ժամանակ, դաշնակիցները ցույց կտան, թե ինչպես են նրանք ձգտում իրականացնել Դաշինքի նպատակը, որը համաձայնեցված էր անցյալ տարվա Մադրիդի գագաթնաժողովում՝ մարտական պատրաստության բերել ավելի քան 300 հազար զինծառայողների, նախկին 40 հազարի փոխարեն՝ Ռուսաստանին հակազդելու համար:
Շվեդիա և ՆԱՏՕ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկուշաբթի համաձայնել է աջակցել Շվեդիայի՝ որպես դաշինքի 32-րդ անդամ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտին։ Այս քայլը կընդլայնի ռազմական դաշինքը և կամրապնդի նրա մերձբալթյան թևը, քանի որ Ռուսաստանը շարունակում է իր ագրեսիան Ուկրաինայում:
Ավելի վաղ Թուրքիան արգելափակել էր Շվեդիայի մուտքը ՆԱՏՕ՝ մեղադրելով Ստոկհոլմին իր տարածքում ապաստան տալու մեջ նրանց, ում Անկարան համարում է գրոհայիններ, այդ թվում՝ Թուրքիայում արգելված Քրդստանի բանվորական կուսակցության (PKK) անդամներին, և պահանջում է նրանց արտահանձնել։
Թուրքիան շարունակում է մնալ Շվեդիայի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերջին խոչընդոտը այն բանից հետո, երբ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի աշխատակազմի ղեկավարը հինգշաբթի հայտարարեց, որ Բուդապեշտն այլևս չի արգելափակի Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին:
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու թեկնածու երկրների հայտերը պետք է հաստատվեն դաշինքի բոլոր անդամների կողմից։
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից պարտադիր ռազմական ծախսերի ավելացում
Reuters-ը մեջբերում է երկու դիվանագետների մեկնաբանություններն այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները համաձայնության են եկել դաշինքի յուրաքանչյուր երկրի համար ռազմական ծախսերի նպատակային մակարդակը հասցնելու յուրաքանչյուր երկրի ազգային ՀՆԱ-ի առնվազն 2%-ի:
Դաշինքի 31 երկրներից յուրաքանչյուրը գագաթնաժողովում կվերահաստատի իր «մշտական ​​հանձնառությունը՝ ապագայում իր ՀՆԱ-ի առնվազն 2%-ը ներդնելու իր զինված ուժերում»։
Սթոլթենբերգը մտադիր էր Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրների ռազմական ծախսերի համար ազգային ՀՆԱ-ի 2%-ի նախկին թիրախը դարձնել «ոչ թե նպատակ, այլ նվազագույն պահանջ»։
ՆԱՏՕ-ի գնահատականներով՝ այս վաղեմի նպատակին հասնելու են արդեն 2023 թվականին դաշինքի անդամ 31 երկրներից 11-ը։ Նպատակը դրվել էր դեռևս 2014 թվականին, երբ ՆԱՏՕ-ի առաջնորդները համաձայնեցին տասը տարվա ընթացքում պաշտպանական ծախսերը հասցնել իրենց ՀՆԱ-ի 2%-ի:
11 երկրները, որոնք արդեն ծախսում են իրենց ազգային ՀՆԱ-ի 2%-ը կամ ավելին իրենց պաշտպանության վրա, ԱՄՆ-ն է, Մեծ Բրիտանիան, Լեհաստանը, Հունաստանը, Էստոնիան, Լիտվան, Ֆինլանդիան, Ռումինիան, Հունգարիան, Լատվիան և Սլովակիան:
Այն երկրների ցանկը, որոնք դեռ պետք է հասցնեն իրենց ծախսերը 2%-ի, եզրափակում են Կանադան, Սլովենիան, Թուրքիան, Իսպանիան, Բելգիան և Լյուքսեմբուրգը։ Նրանց պաշտպանական ծախսերը դեռ չեն գերազանցում ՀՆԱ-ի 1,4%-ը։

11–12 июля 2023 г. состоится саммит НАТО в Вильнюсе. Каких решений можно ожидать от саммита и итоговой декларации и на что следует обратить внимание?
Во вторник и среду лидеры стран Североатлантического альянса обсудят в Вильнюсе целый ряд важных тем: от разногласий по поводу заявки Украины на членство в альянсе и вступления Швеции в него, до необходимости наращивания запасов боеприпасов и рассмотрения первых за многие десятилетия планов совместной обороны, пишет Reuters.
Это будет четвертый саммит НАТО, проходящий после вторжения России в Украину, самый первый из числа которых проводился в виртуальном формате 25 февраля 2022 года, всего через день после российского нападения. После него были также саммиты в Брюсселе и Мадриде.
Необычайное множество запланированных на саммите встреч и переговоров контрастирует с предыдущим ритмом ежегодных съездов лидеров стран НАТО и показывает, как война «на пороге» альянса вынудила его членов укреплять сотрудничество.
Членство Украины в НАТО
Похоже, для НАТО доминирующей темой саммита станет определение будущих отношений с Украиной на фоне неоднократно высказанных президентом Владимиром Зеленским пожеланий получить для своей страны приглашение в альянс уже в Вильнюсе.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что «Киев не будет принят в альянс, пока в Украине идет война», и что «официального приглашения на саммите выдано не будет».
Тем не менее, союзники расходятся во мнениях относительно того, как быстро Украине, после окончания боевых действий, следует разрешить присоединиться к Североатлантическому альянсу.
В то время, как страны Восточной Европы заявляют, что Киеву следует предложить «дорожную карту в НАТО», США и Германия опасаются любых шагов, которые могут приблизить альянс к войне с Россией.
В преддверии встречи в Вильнюсе некоторые страны предложили разрешить Киеву «пропустить», так называемый, План действий по членству в НАТО (ПДЧ), в котором излагаются политические, экономические и военные цели, которые страна-кандидат должна выполнить. Это этап, через который прошли другие восточноевропейские страны до вступления в альянс.
Генеральный секретарь НАТО Столтенберг рассказал, что он «выдвинул пакет мер для Украины, который включал отмену ПДЧ», но не стал подтверждать слова министра иностранных дел Украины Дмитрия Кулебы, который заявил в своем твиттер-аккаунте, что «союзники пришли к консенсусу относительно отказа от ПДЧ».
Пойдя на такой шаг, члены альянса могли бы выполнить требования, выходящие за рамки декларации саммита в Бухаресте в 2008 году, в которой говорилось, что «Украина в конечном итоге станет членом НАТО». И, при этом, они могли бы и не объявлять Киеву фактического приглашения и не предоставлять график вступления.
Североатлантический альянс также, вероятно, найдет более сильную, чем в 2008 году, формулировку, чтобы подчеркнуть перспективы Киева на вступление в НАТО.
Лидеры альянса могли бы договориться о чем-то вроде «законного места Украины в НАТО», повторив слова Столтенберга, произнесенные им во время его апрельского визита в Киев, или подчеркнуть, что «трансатлантическая безопасность была бы неполной без Украины».
Гарантии безопасности для Украины
Ожидается, что лидеры обсудят гарантии безопасности, которые должен получить Киев после войны, даже несмотря на то, что эти обязательства будут двусторонними, а не данными самим Североатлантическим альянсом.
Они, скорее всего, будут включать в себя обещание продолжения военной и финансовой помощи Киеву, чтобы удержать Россию от нового нападения после окончания войны.
Столтенберг подчеркнул, что «НАТО, согласно статье 5 своего устава, предоставляет полноценные гарантии безопасности только полноправным членам альянса».
Укрепление восточного фланга альянса
Лидеры одобрят «основные планы обороны», составленные альянсом еще во времена Холодной войны, в которых подробно описывается, как НАТО отреагирует на любую атаку со стороны России.
Возрождение, так называемых, «региональных планов» означает фундаментальный сдвиг в деятельности альянса. Вместе с этими планами НАТО также дает своим странам-членам рекомендации по модернизации их вооруженных сил и их материально-техническому обеспечению.
В течение десятилетий Североатлантический альянс не видел необходимости в крупномасштабных оборонных планах, но, поскольку самая кровопролитная с 1945 года война в Европе уже бушует в Украине, прямо рядом с границами альянса, НАТО собирается предупредить всех участников альянса о том, что все планы должны быть подготовлены задолго до конфликта, который может вспыхнуть с такими противниками, как Россия.
Как подтвердили агентству Reuters сразу пятеро дипломатов, за день до саммита Турция и остальные союзники достигли соглашения по вопросу об определении географии этих планов, который блокировала турецкая сторона из-за того, что там фигурировал Кипр.
НАТО также поставит целью определить места складирования снарядов и боеприпасов, поскольку Киев расходует их гораздо быстрее, чем западные страны могут их произвести и поставить.
В то же время союзники продемонстрируют то, как они стремятся реализовать цель Североатлантического альянса, согласованную на прошлогоднем саммите в Мадриде: привести в состояние повышенной боевой готовности более 300 000 военнослужащих, вместо 40 000 в прошлом, чтобы противостоять России.
Швеция и НАТО
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в понедельник согласился поддержать заявку Швеции на вступление в НАТО в качестве 32-ого члена альянса. Этот шаг расширит военный союз и укрепит ее балтийский фланг, поскольку Россия продолжает свою агрессию в Украине.
Ранее Турция блокировала вступление Швеции в НАТО, обвиняя Стокгольм в укрывательстве на своей территории тех, кого Анкара считает боевиками, в том числе членов запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК), и требуя их выдачи.
Турция осталась последним препятствием на пути Швеции в НАТО после того, как глава администрации премьер-министра Венгрии Виктора Орбана заявил в четверг, что Будапешт больше не будет блокировать членство Швеции в НАТО.
Заявки стран-кандидатов на вступление в НАТО должны быть одобрены всеми членами альянса.
Повышение обязательных целевых военных расходов стран-членов НАТО
Агенство Reuters ссылается на комментарии двух дипломатов, согласно которым, союзники по НАТО достигли договоренности о повышении целевого уровня военных расходов каждой страны альянса, как минимум, до 2% национального ВВП каждой из стран.
Каждая из 31-ой страны альянса на саммите подтвердит свое «неизменное обязательство в будущем инвестировать в свои вооруженные силы не менее 2% своего ВВП».
Столтенберг намеревался сделать прежний целевой показатель военных расходов стран Североатлантического альянса в размере 2% от национального ВВП «не целью, а минимальным требованием».
По оценкам НАТО, эта, давнишняя цель, будет достигнута уже в 2023 году 11-ю из 31-ой страны-члена альянса. Цель была поставлена еще в 2014 году, когда лидеры стран НАТО договорились увеличить расходы на оборону до 2% от своего ВВП в течение десяти лет.
11 стран, которые у же тратят на свою оборону 2% от национального ВВП или более, это США, Великобритания, Польша, Греция, Эстония, Литва, Финляндия, Румыния, Венгрия, Латвия и Словакия.
Список стран, кому еще предстоит повысить свои расходы до 2% замыкают Канада, Словения, Турция, Испания, Бельгия и Люксембург. Их расходы на оборону пока не превышают 1,4% ВВП.