Քնեսեթը (Իսրայելի խորհրդարան) առաջին ընթերցմամբ քվեարկել է դատական բարեփոխման փաթեթի առաջին օրինագծի օգտին, որն ուղղված է Գերագույն դատարանի լիազորությունների սահմանափակմանը։ Դրա ընդունումն  ամբողջ երկրում զանգվածային բողոքի ալիք է բարձրացրել, գրում է The Jerusalem Post-ը։
Առաջին ընթերցումն անցել է այսպես կոչված «բանականության ստանդարտը» վերացնելու մասին օրինագիծը՝ Գերագույն դատարանի իրավունքը վերանայելու կառավարության որոշումները, որոնք նա համարում է բանականությունից դուրս: Նման իրավունքի վերացման օգտին քվեարկել է Քնեսեթի 64 անդամ, դեմ՝ 56-ը։
Այժմ սպասվում է, որ օրինագիծը լրամշակման համար կուղարկվի Քնեսեթի հանձնաժողովներ՝ նախքան երկրորդ եւ երրորդ ընթերցմամբ քվեարկության վերադառնալը։
«Գոնե ճշմարտությունն ասեք։ Այս օրենքը թույլ է տալիս դատապարտյալ նախարար նշանակել։ Օրենք, որը թույլ է տալիս ձերբակալման երաշխիքներ տալ բոլոր նրանց, ովքեր բողոքում են կառավարության դեմ: Դա օրենք է, որը թույլ է տալիս աշխատանքից ազատել գլխավոր դատախազին։
Քնեսեթի սահմանադրության, օրենսդրության եւ արդարադատության հանձնաժողովի նախագահ Սիմհա Ռոթմանը՝ ներկայացնելով օրինագիծը, այն անվանել է «հավասարակշռված եւ պատասխանատու»։

Кнессет (парламент Израиля) в первом чтении проголосовал за первый законопроект из пакета судебной реформы, направленной на ограничение полномочий Верховного суда и вызвавшей массовые протесты по всей стране, сообщает издание The Jerusalem Post.
Первое чтение прошел законопроект об отмене так называемого «стандарта разумности» - права Верховного суда пересматривать решения правительства, которые он считает выходящими за рамки разумного. За отмену такого права проголосовали 64 члена Кнессета, против - 56 человек.
Теперь ожидается, что законопроект будет отправлен для доработку в комитеты Кнессета прежде чем вернется на голосование во втором и третьем чтениях, пишет The Jerusalem Post.
«По крайней мере, скажите правду. Этот закон позволяет назначать осужденного министра. Закон, который позволяет рассылать ордера на арест всех, кто протестует против правительства. Это закон, который позволяет уволить генерального прокурора, чтобы договориться о сделке для вашего босса Нетаньяху (Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху)», - прокомментировал итоги голосования лидер оппозиции и депутат Кнессета Яир Лапид.
Председатель комитета Кнессета по Конституции, законодательству и правосудию Симха Ротман, представляя законопроект, назвал его «сбалансированным и ответственным». По его словам, нынешний «стандарт разумности» дает Верховному суду слишком широкие полномочия.