Կուբայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Գուանտանամոյի ծոց ամերիկյան ատոմային սուզանավի մուտքը՝ դա սադրանք անվանելով։
«ԱԳՆ-ն կտրականապես մերժում է 2023թ. հուլիսի 5-ին Գուանտանամոյի ծոց ատոմային սուզանավի մուտքը, որը մինչեւ հուլիսի 8-ը գտնվել է այնտեղ տեղակայված ամերիկյան ռազմակայանում։ Դա իրավիճակի սադրիչ սրում է ԱՄՆ-ի կողմից, որի քաղաքական եւ ռազմավարական մոտիվներն անհայտ են»,- նշվել է գերատեսչության երեքշաբթի հրապարակված հայտարարությունում։
Կուբայի ԱԳՆ-ն նշել է, որ ամերիկյան ատոմային սուզանավերի ներկայությունը Կարիբյան ավազանի ջրերում «սպառնալիք է կրում»։ «Այնտեղ [ծոցում] ատոմային սուզանավի գտնվելը ստիպում է հարց տալ, թե որն է այդ գործողության ռազմական հիմնավորումը խաղաղ տարածաշրջանում, ում դեմ է ուղղված եւ ինչ ռազմավարական նպատակ է հետապնդում»,- ավելացրել են գերատեսչությունում։ Կուբայի իշխանությունները հերթական անգամ կոչ են արել ԱՄՆ-ին «վերադարձնել անօրինաբար օկուպացված Գուանտանամո շրջանը»։
Կուբան ԱՄՆ վերահսկողության տակ է հայտնվել 1898թ. ամերիկա-իսպանական պատերազմից հետո, 1899թ. հունվարին ամերիկյան զորքերն օկուպացրել են կղզին։ 1901թ. ԱՄՆ ճնշմամբ Կուբայի Սահմանադրությունում ներառվել է Պլատայի ուղղումը, որի համաձայն՝ երկրում հաստատվել է ԱՄՆ պրոտեկտորատ։ Անսահմանափակ ժամկետով վարձակալվել է տարածք Գուանտանամոյի շրջանում ռազմածովային կայան հիմնելու համար։

Министерство иностранных дел Кубы осудило заход в залив Гуантанамо американской атомной подводной лодки, назвав это провокацией.
«МИД категорически отвергает заход в залив Гуантанамо 5 июля 2023 года атомной подводной лодки, которая находилась на расположенной там американской военной базе до 8 июля. Это представляет собой провокационную эскалацию со стороны США, чьи политические и стратегические мотивы неизвестны», - говорится в заявлении ведомства, опубликованном во вторник.
МИД Кубы отметил, что присутствие американских атомных подлодок в водах Карибского бассейна «несет угрозу». «Нахождение там [в заливе] атомной подводной лодки в это время заставляет задаться вопросом, каково военное обоснование этого акта, происходящего в мирном регионе, против кого он направлен и какую стратегическую цель преследует», - добавили в ведомстве. Власти Кубы также в очередной раз призвали США «вернуть незаконно оккупированную провинцию Гуантанамо».
Куба попала под контроль США после американо-испанской войны 1898 года, в январе 1899 года американские войска оккупировали остров. В 1901 году под давлением США в Конституцию Кубы была включена поправка Платта, в соответствии с которой над страной был установлен протекторат США. В аренду США на неограниченный срок была передана территория для сооружения военно-морской базы в районе Гуантанамо.