Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը եւ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են ավելի հաճախակի շփումներ պահպանել եւ երկկողմ համագործակցության խորհրդի նիստն անցկացնել այս աշնանը Սալոնիկում: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի վարչակազմը։
«Կողմերը պայմանավորվել են բարձր մակարդակի համագործակցության խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել աշնանը Սալոնիկում։ Նրանք իրենց արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են վերահսկել այդ գործընթացը եւ զեկուցել աշխատանքի ընթացքի մասին։ Էրդողանն ու Միցոտակիսն ընդգծել են բոլոր մակարդակներում ավելի հաճախակի շփումներ պահպանելու մտադրությունը՝ վստահության մթնոլորտ ձեւավորելու եւ թուրք-հունական հարաբերությունները բարելավող պայմաններ ստեղծելու նպատակով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Երկու առաջնորդները նշել են հարաբերություններում դրական մթնոլորտը, որը համապատասխանում է երկու պետությունների շահերին։ Էրդողանն ու Միցոտակիսը պայմանավորվել են օգտագործել այդ դրական դինամիկան եւ առաջիկայում ակտիվացնել կապի մի քանի ուղիներ։
Թուրքիան բազմիցս հայտարարել է, որ հանդես է գալիս Հունաստանի հետ երկխոսության հաստատման օգտին վիճելի հարցերի լուծման համար, այդ թվում՝ տարածքային ջրերի սահմանների, Էգեյան ծովի օդային տարածքի եւ հունական կղզիների ապառազմականացման շուրջ:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис на встрече на полях саммита НАТО в Вильнюсе договорились поддерживать более частые контакты и провести заседание совета двустороннего сотрудничества этой осенью в Салониках. Об этом в среду сообщила администрация турецкого лидера.
«Стороны договорились провести следующее заседание совета сотрудничества высокого уровня осенью в Салониках. Они поручили своим министрам иностранных дел курировать этот процесс и докладывать о ходе работы. Эрдоган и Мицотакис подчеркнули намерение поддерживать более частые контакты на всех уровнях с целью формирования атмосферы доверия и создания условий, которые улучшат турецко-греческие отношения», - говорится в сообщении.
Оба руководителя отметили «позитивный климат в отношениях», который «отвечает интересам обоих государств». Эрдоган и Мицотакис «договорились использовать эту позитивную динамику» и «в предстоящий период активизировать несколько каналов связи».
Турция неоднократно заявляла, что выступает за налаживание диалога с Грецией для решения спорных вопросов, в том числе по границам территориальных вод, воздушного пространства в Эгейском море и демилитаризации греческих островов. Греция при этом заявляет, что готова вести с Турцией переговоры лишь по вопросу установления границ исключительных экономических зон с тем, чтобы представить их результаты для окончательного вердикта на рассмотрение Международного суда ООН в Гааге.