Արցախի Հանրապետության   նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 13-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի լիակատար շրջափակման խորացող հետևանքների  հաղթահարման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Արցախի նախագահի աշխտակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով Հանրապետությունում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մասին զեկուցել է պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ արտաքին քաղաքական դաշտում  իրականացվող ջանքերը և   Արցախ-Հայաստան միջանցքի  ապաշրջափակման վերաբերյալ  տարբեր միջազգային կառույցներից ու պետություններից հնչող կոչերը  դրական արդյունք չեն տվել ոչ միայն Արցախի շրջափակումը ճեղքելու, այլև  Ադրբեջանի նկրտումները զսպելու հարցում, ինչն ավելի ակտիվ և հասցեական աշխատելու  հրամայական է  առաջադրում:
Ելնելով իրավիճակից՝  Նախագահ Հարությունյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ Հանրապետության կենսագործունեության ապահովման նպատակով առկա ռեսուրսների վերաբաշխման, ներքին ու արտաքին անվտանգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

13 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал заседание Совета безопасности Республики Арцах, в ходе которого были обсуждены меры по преодолению последствий полной блокады Арцаха.
Государственный министр Гурген Нерсисян доложил о гуманитарном кризисе в Республике Арцах, который возник по причине агрессивной политики Азербайджана.
Президент Араик Арутюнян отметил, что усилия, предпринимаемые во внешнеполитической сфере, и призывы различных международных структур и государств относительно снятия блокады коридора между Арцахом и Арменией не дали положительных результатов не только в деле снятия блокады Арцаха, но и в вопросе сдерживания амбиций Азербайджана. В этом контексте, глава государства подчеркнул необходимость более активной и целенаправленной работы.
Исходя из ситуации, президент Арутюнян дал ряд поручений относительно перераспределения имеющихся ресурсов с целью обеспечения жизнедеятельности республики, решения проблем внутренней и внешней безопасности.