Արցախի Հանրապետության   նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 13-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի լիակատար շրջափակման խորացող հետևանքների  հաղթահարման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Արցախի նախագահի աշխտակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով Հանրապետությունում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մասին զեկուցել է պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ արտաքին քաղաքական դաշտում  իրականացվող ջանքերը և   Արցախ-Հայաստան միջանցքի  ապաշրջափակման վերաբերյալ  տարբեր միջազգային կառույցներից ու պետություններից հնչող կոչերը  դրական արդյունք չեն տվել ոչ միայն Արցախի շրջափակումը ճեղքելու, այլև  Ադրբեջանի նկրտումները զսպելու հարցում, ինչն ավելի ակտիվ և հասցեական աշխատելու  հրամայական է  առաջադրում:
Ելնելով իրավիճակից՝  Նախագահ Հարությունյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ Հանրապետության կենսագործունեության ապահովման նպատակով առկա ռեսուրսների վերաբաշխման, ներքին ու արտաքին անվտանգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

President Arayik Harutyunyan on Thursday convened a meeting of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Security Council to discuss measures aimed at addressing the deepening consequences of the complete blockade of Artsakh by Azerbaijan.
Minister of State Gurgen Nersisyan presented a report on the humanitarian crisis that has arisen in the Artsakh due to Azerbaijan's aggressive policy, the office of the Artsakh President informs Armenian News-NEWS.am.
President Harutyunyan, for his part,  noted that the efforts made in the foreign policy sphere and the appeals from various international organizations and countries to lift the blockade of the Artsakh-Armenia corridor have not produced positive results. He said this situation not only hinders the breaking of the blockade, but also fails to curb Azerbaijan's ambitions. The Artsakh President emphasized the need for more active engagement and directed efforts in this regard.
Considering the circumstances, President Harutyunyan issued a set of instructions aimed at redistributing available resources to ensure the functioning of Artsakh and addressing its internal and external security issues.