Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է կրճատել քաղծառայողների հաստիքը 3 հազարով եւ մտցնել անձնակազմի հավաքման ժամանակավոր մորատորիում, որպեսզի օգնի ֆինանսավորել զինծառայողների աշխատավարձերի բարձրացումը, տեղեկացրել է Sky News-ը։
Զինված ուժերի նախարար Ջեյմս Հիփին ուրբաթ լրագրողներին ասել է ժամանակավոր դադարի մասին քաղծառայողների ընդգրկման հարցում՝ մանրամասներ նշելով աշխատավարձի համաձայնագրի մասին։
Աղբյուրները Sky News-ին ասել են ՊՆ բյուջեի 5 տոկոսանոց կրճատման պլանի մասին, որը նախատեսում է 2-3 հազար մարդկանց կրճատում։ Կրճատումը տեղի է ունենալու ոչ թե ի հաշիվ աշխատանքից ազատումների, այլ բնական նվազման, երբ որոշ պաշտոններ չեն լրացվի։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ քաղաքացիական անձնակազմի ընդհանուր թվաքանակը պաշտպանական արդյունաբերությունում կազմում է 60 հազար մարդուց մի փոքր ավելի։
Այս շաբաթ կառավարությունը տեղեկացրել է, որ պետական սեկտորում զինծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման շրջանակում 5 տոկոսով կբարձրացվի հիմնական աշխատավարձը, ինչպես նաեւ կվճարվի լրացուցիչ գումար՝ 1 000 ֆունտ սթեռլինգի չափով։
Սակայն վարչապետ Ռիշի Սունակը հայտարարել է, որ առանձին գերատեսչություններ ստիպված կլինեն միջոցներ վերցնել իրենց բյուջեներից՝ այդ բարձրացումը ծածկելու համար։

Министерство обороны планирует сократить штат гражданских служащих на 3 тыс. должностей и ввести временный мораторий на набор персонала, чтобы помочь финансировать повышение зарплаты военнослужащим, сообщает Sky News.
Министр вооруженных сил Джеймс Хиппи в пятницу рассказал группе журналистов о временной паузе в наборе гражданских служащих, уточняя детали соглашения по оплате труда.
Источники в оборонных ведомствах рассказали Sky News о плане сокращения бюджета МО на 5%, который предусматривает сокращение 2-3 тыс. должностей. Сокращение будет происходить не за счет увольнений, а за счет естественной убыли, когда некоторые должности не будут заполнены.
Согласно официальной статистике, общая численность гражданского персонала в оборонной промышленности составляет чуть более 60 тыс. человек.
На этой неделе правительство сообщило, что в рамках более широкого объявления о повышении заработной платы в государственном секторе военнослужащим будет повышена основная заработная плата на 5%, а также выплачена дополнительная сумма в размере 1000 фунтов стерлингов.
Однако премьер-министр Риши Сунак заявил, что отдельным ведомствам придется изыскивать средства из своих бюджетов, чтобы покрыть это повышение.